Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Krizin Derinleştiği Arjantin, Sermaye Kontrollerine Başladı!

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Arjantin’de hükümet, şirketlerin döviz işlemlerine ve yurtdışı para çıkışına kısıtlama getirdi. İşte detaylar;
Krizin Derinleştiği Arjantin, Sermaye Kontrollerine Başladı!
HABER GİRİŞ

Latin Amerika’nın üçüncü en büyük ekonomisi olarak derinleşen bir ekonomik krizle karşı karşıya olan Arjantin’de hükümet, finansal piyasaları dengeleme amacıyla sermaye kontrolü kararı aldı.

Pazar günü ilan edilen geçici önlemlerin, hükümetin aşırı hassas pezodaki keskin düşüşün ardından döviz alımlarını sınırlamasına izin vereceği aktarıldı. Tüm şirketlerin pezo satmak ve yurtdışına transfer yapmak için döviz satın almak için Arjantin’in merkez bankasından izin alması gerekeceği söylendi.

Pazar günü yayınlanan resmi bir bültende hükümet, döviz kontrollerinin ekonominin normal işleyişini sağlamak için gerekli olduğunu belirtti.

Krizin Derinleştiği Arjantin, Döviz Kontrol GerekliSon hamle, Arjantin’in Çarşamba günü yaptığı yaklaşık 100 milyar dolarlık borç ödemelerini ertelemeye çalışacağı yönündeki sürpriz duyurusunu takip etti. Sene sonuna kadar sürecek olan tedbirlerin Başkan Mauricio Macri için şaşırtıcı bir geri dönüşü temsil ettiği de aktarıldı. Nitekim kendisi 2015’te görevine başladıktan kısa bir süre sonra 2011’den o yana yürürlükte olan sıkı sermaye kontrollerini aniden kaldırmıştı.

Yeni adımı ise Macri hükümetinin ve merkez bankasının, 27 Ekim’deki başkanlık seçimleri öncesinde finansal piyasalara güveni artırmaya çalıştıklarını gösterdi.

Macri Hükümeti Merkez Bankası Finansal Piyasa Güven Artırmaya Çalışıyor Diğer taraftan resesyonun çarptığı Arjantin’in seçimlerine yönelik son ankette, Macri’nin çarpıcı bir şekilde yenildiği belirtilmişti. Arjantin pezosu geçen ay görevdeki başkanın yeniden seçilme olasılığı konusunda ciddi şüphelerin ortaya çıkmasıyla rekor seviyede düşmüştü. Bazıları tarafından ülke ekonomisi için bir rehber olarak görülen Arjantin’in para birimi, Cuma günü dolar karşısında 59.49 seviyelerinden kapanış yapmıştı.

11 Ağustos’ta yapılan ilk oylamadan bu yana da yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmişti.

Arjantin Pezosu DüşüyorArjantin merkez bankası, pesonun değer kaybetmesini önlemek için geçen Çarşamba’dan bu yana 1 milyar dolara yakın döviz satsa da para birimine hala istikrar kazandıramadı. Piyasa katılımcıları, Arjantin hükümetinden bir tür sermaye kontrolü beklese de bazıları bu hareketin IMF’nin son 57 milyar dolarlık kurtarma programının son ödemesini tehlikeye atacağını öngördü.

GCM Yatırım Banner

Aberdeen Standard Investments yöneticisi James Athey ise IMF’nin bu ay ülkeye yine de 5.4 milyar dolarlık kısmı göndereceğini çünkü kurumun fişi çeken kişi olmak istemediğini öne sürdü. Konu Arjantin’e geldiğinde kredi derecelendirme kuruluşlarının da aynı sorunu yaşadığını belirten yatırım yöneticisi, birçoğunun son haftalarda ülkenin notunu düşürmek için acele ettiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.