Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araştırma Türkiye’de Yapıldı: Yatırımcılar Kriptoda Çöküş Bekliyor!

Işık Üniversitesi tarafından yapılan bir anket, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının önemli bir bölümünün gelecek yıl çöküş beklediğini ortaya koydu.
Araştırma Türkiye’de Yapıldı: Yatırımcılar Kriptoda Çöküş Bekliyor!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yılı toparlanma ile geçirirken, topluluk arasında gelecek yıl ralli yaşanacağına ilişkin beklentiler artıyor. Özellikle Bitcoin ETF başvurularının onaylanacağına ilişkin tahminler ve FED’in faiz indirimlerinin yaklaşıyor olması, bu beklentilerin artmasına neden oluyor.

Türkiye’de yapılan bir araştırmadan ise farklı yönde sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türkiye’deki yatırımcıların yüzde 95’i kripto paraları yüksek riskli varlıklar olarak görüyor. Katılımcılar bunun nedenleri arasında düzenleme ve bilgi eksikliği, yüksek fiyat dalgalanması ve belirsizliği gösterdi. Ayrıca dolandırıcılık ve hacklenme olasılıkları da yatırımcıların belirttiği nedenler arasında yer alıyor.

Katılımcıların yüzde 43’ü 2024 yılında kripto para piyasasında çöküş yaşanacağını tahmin etti. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı ise kripto paraların balondan ibaret olduğunu belirtti. Yatırımcıların yüzde 23’ü ise gelecek 10 yıl içerisinde kripto paraların en çok aranan yatırım araçları olacağını düşünüyor.

Işık Üniversitesi’nin araştırması, yatırımcıların 2023 yılı içerisindeki davranışlarına da odaklandı. Buna göre yılın ilk ve ikinci yarısında yatırımcıların davranışlarında değişiklik görüldü. Yılın ilk 6 ayında döviz ve eurobond yatırımları öne çıkarken, yılın ikinci yarısında bu duurm hisse senetleri olarak değişti.

Merkez Bankası’nın politika faizini artırması ile beraber TL mevduatlara ilgide yine yılın ikinci yarısında artış olduğu saptandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın