Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç Satışına Getirilen Sınırlama Mahkemeye Taşınıyor!

İkinci el araç satışları için 6 ay ve 6 bin kilometre sınırını içeren düzenlemenin mahkemeye taşınacağı duyuruldu. Ayrıntılar haberde;
Araç Satışına Getirilen Sınırlama Mahkemeye Taşınıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya’nın haberine göre Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), 16 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme için Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, alınan kararda 70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelindiğini söyledi.

Sektörün görüşleri alınmadan yapılan düzenlemenin sorunların çözümüne etki etmeyeceğini savundu. Sektörde bulunan aktörleri mağdur edecek bu yeni düzenleme ile ilgili Danıştay’a başvuracaklarını bildirdi.

Araç Satışlarının 5’te 4’ü Kayıt Dışı Yapılıyor

İkinci el araç satışına sınırlama getiren düzenlemenin sektör gerçeğinden kopuk olduğuna dikkat çeken Erkoç, Türkiye’de araç satışının küçük bir kısmının yetkili bayiler tarafından yapıldığını söyledi.

Türkiye’de yıllık yaklaşık 750 bini sıfır, 8 milyon 250 bini ikinci el olmak üzere toplamda 9 milyon araç satışının yapıldığı bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Bugün ise sıfır ve ikinci el araç satışlarının sadece 5’te 1’inin bayi ve yetkili motorlu araç satıcıları tarafından yapıldığını aktardı.

Geri kalan beşte dörtlük kısmın kayıt dışı satış yapan, fiyatların yükselmesine neden olan kişiler olduğunu paylaştı.

“Günah Keçisi Kayıtlı İşletmeler Oldu”

Erkoç, yeni düzenlemenin ise kayıt dışı çalışanları nasıl engelleyeceğinin belirsiz olduğunun altını çizdi.

Federasyon Başkanı, soru işaretleri oluşturan yeni düzenlemenin sektöre danışılmadan yapılmasını şöyle değerlendirdi:

“Otomobil bayileri, motorlu araç satıcılarına kullanılmamış araç satamıyor; fatura kesmesi yasak. 70 bin kayıtlı işletme, bu işletmelerde çalışanlar, aileleri görmezden gelinerek alınan bu kararı kınıyoruz. Mevcut sıkıntılara günah keçisi olarak devlete vergisini ödeyen, yanında personel çalıştıran, ekmeğinin peşinde olan motorlu araç satıcıları gösterilmeye çalışılıyor. Bu hukuka da vicdana da sığmaz. Yaşanan sorunları, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz.”

“Sistemi Suiistimal Edenler Görmezden Gelindi”

Sektörde ciddi sorunların var olduğunu söyleyen Erkoç, çözüm olarak alınan kararlarda başka sorunların görmezden gelindiğine işaret etti.

Yıllardır kayıtlı olmayan, hazineye vergi ödemeyen, merdiven altı yöntemlerle araç alım satımı yapan kişilere dikkat çekti. Bu kişilerin piyasa dengesini bozduğunu savundu.

Erkoç’un açıklaması şöyle: “Satışın yüzde 80’i kayıt dışı ama düzenleme kayıt dışına dokunmuyor. Bu yeni düzenleme ile bu kişiler nasıl engellenebilecek gibi sorular da önümüzde duruyor. Bununla birlikte sektör sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan, etik çerçevede işini yapan motorlu araç satıcıları günah keçisi ilan edilmeye çalışılıyor.”

Yapılan sınırlamada, sistemi suiistimal edenlerin görmezden gelindiğini vurgulayan Erkoç, “Kayıt dışı çalışan ve araç alım satımını iş haline getiren kişiler için tedbir alınmalı” dedi.

Yeni Düzenleme Resmi Gazete ile Yasalaştı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçen hafta fiyat artışlarını durdurmak için araç satışında yapılan yeni düzenlemeyi duyurmuş; şirket, galeri ve oto kiralama acentelerinin (rentacar) aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getirileceğini açıklamıştı.

Bakan Muş’un açıklamasının ardından 16 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de söz konusu düzenleme yasalaşmıştı.

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre şirket, galeri ve oto kiralama acenteleri, ikinci el otomobilleri ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satamayacak.

İlgili düzenleme, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar uygulamada olacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar satışı yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.