Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Araç Sahipleri Dikkat! Zamlı Ödemeden Kaçmak için Son 2 Gün

Tartışmalı vergi kararlarından olan MTV’de 2. taksit ödemesi için sona gelindi. Ödeme yapmayan araç sahipleri için GİB’den duyuru geldi. Detaylar haberde;
Araç Sahipleri Dikkat! Zamlı Ödemeden Kaçmak için Son 2 Gün
HABER GİRİŞ

Bütçede 95,5 milyar TL’ye varan açık, vergi gelirleriyle kapatılmaya çalışılıyor. Bu yıl ilk defa motorlu taşıtlar vergisini (MTV) iki kere almayı tercih eden ekonomi yönetiminin, ikinci taksit ödemeleri için vatandaşa verdiği sürede sona gelindi.

Araç sahipleri, ikinci MTV ödemelerini yarın da yapmazsa, son gelen zamla yüzde 36 daha fazla yapacak. Vatandaşların gecikme zamlı MTV ödemesinden kaçınması için son çağrı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) geldi.

GİB’in internet sitesinden yapılan duyuruda, ek MTV’nin ikinci taksit ödemesi için ayrılan sürede yarın sona gelindiği bildirildi.

Duyuruda, bu yıl bir defaya mahsus iki kere alınacak olan MTV’den elde edilecek gelirin, Şubat ayında yaşanan deprem felaketinden kaynaklanan finansman ihtiyacı için kullanılacağı belirtildi.


Ek MTV’nin ilk taksit ödemesi için 6 Eylül’e kadar süre tanındığı ve bu dönemde 13,2 milyar liraya yakın gelir elde edildiği kaydedildi. Böylece hedeflenen tahsilatın yüzde 87’lik oranının karşılandığı açıklandı.

İkinci taksit için ise son günün 30 Kasım Perşembe günü olduğu hatırlatıldı. Ödemelerin, vergi dairesi vezneleri ile PTT şubelerinin yanı sıra GİB’in internet adresi (gib.gov.tr) üzerinden, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB mobil uygulamasından ya da anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapılabileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın