Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple’a Milyon Dolarlık Vergi Cezası!

Apple’ın Japonya şubesine yabancı turistlere vergisiz ürün sattığı için milyon dolarlık ceza kesildi. Detaylar haberde...
Apple’a Milyon Dolarlık Vergi Cezası!
Son Güncelleme: 
Yorum

Teknoloji devi Apple’ın Japonya şubesinin turistlere vergisiz ürün sattığı duyuruldu ve bundan dolayı 14 milyar yen (105 milyon dolar) cezaya çarptırıldığı açıklandı.

Resmi Kyodo ajansında yer alana habere göre Tokyo Bölgesel Vergilendirme Dairesi, Apple’ın Japonya şubesinin 2020-2021 yıllarına ait yaklaşık 140 milyar yen değerindeki tüketim vergisinden muaf satışlarını incelemeye aldı.

Söz konusu inceleme sonucunda markanın bazı şubelerinde yabancı turistlere bazı ürünlerin toptan satıldığı ve bu satışlarda tüketim vergisinin sehven uygulanmadığı görüldü.

Vergi Dairesi’nin bu eyleme karışan kişilerin, Japonya’nın vergi yönetmeliğini atladığını ve böylece toptan ürünlerin olası yeniden satışlarındaki kar marjlarını artırdığını düşünüyor.

Bir başka Japon basın kuruluşu olan Nikkei Asia’da yer alan habere göre Apple’ın Japonya şubesinin 2022 mali yılı satışları 26 milyar dolara ulaştı. Ayrıca bu yıl Haziran’da kendi kararıyla, vergiden muaf satışları durdurduğu ifade edildi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu