Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple CEO’su Tim Cook Maaşından Kesinti Yapılmasını İstedi

Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, hissedarlardan gelen eleştiriler sonrası maaşından kesinti yapılmasını istedi.
Apple CEO’su Tim Cook Maaşından Kesinti Yapılmasını İstedi
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda yaşanan olumsuz durum ve resesyon endişeleri, dünyanın en büyük şirketleri üzerinde de etkili oluyor. Teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu endişelerin bir sonucu olarak yeni bir talepte bulundu. Apple, hissedarlardan gelen eleştirilerin ardından Tim Cook’un maaşından kesinti talebinde bulunduğunu söyledi.

Yönetici maaşının yüzde 40’ının kesilmesini talep etti. Cook geçen yıl 3 milyon dolarlık sabit maaş üzerine yaklaşık 84 milyon dolar değerinde hisse senedi ve ikramiye alıştı.

Toplam gelir ise 99,4 milyon dolara çıktı. Apple CEO’sunun talep ettiği indirim oranı ile olası kazancı 49 milyon dolara kadar gerilemiş olacak. Geçen yıl iPhone üreticisinin hisseleri, tedarik zinciri sorunları ve küresel ekonomik yavaşlama karşısında keskin bir düşüş yaşadı.

Apple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde, “Tazminat Komitesi, hissedar geri bildirimlerini, Apple’ın olağanüstü performansını ve Bay Cook’un alınan geri bildirimler ışığında tazminatını ayarlama tavsiyesini değerlendirdi” ifadeleri yer aldı.

2022’de şirket Tim Cook’a, yarısı Apple’ın borsadaki performansına bağlı olarak 75 milyon dolarlık hisse bağışladı. Bu yıl için hisse ödülü hedefi, dörtte üçü hisse performansına bağlı olacak şekilde 40 milyon dolara düşürüldü.

GCM Yatırım Banner

Tim Cook, kurucu ortak Steve Jobs’un ölümünden sadece haftalar önce, Ağustos 2011’de Apple’ın CEO’su oldu. Cook’un liderliğinde Apple, teknoloji endüstrisi için çalkantılı bir yılda yaklaşık 2,1 trilyon dolara düşmeden önce, borsa değeri 3 trilyon dolara ulaşan ilk şirket oldu.

Çin’deki fabrikalardaki Covid kilitlenmeleri , tedarik zincirindeki gecikmeler ve küresel ekonomik yavaşlama, Apple’ın hisse fiyatının geçen yıl içinde yüzde 20’den fazla düşmesine yardımcı oldu. Forbes dergisine göre 62 yaşındaki Cook’un kişisel serveti yaklaşık 1,7 milyar dolar seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın