Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anket Sonucu Açıklandı! Kamu Görevlileri Kira Yardımı İstiyor

7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri devam ederken Memur-Sen konuya yönelik araştırmasını paylaştı. Buna göre kamu görevlilerinin büyük bir çoğunluğu kira yardımı istiyor.
Anket Sonucu Açıklandı! Kamu Görevlileri Kira Yardımı İstiyor
Yorum

Milyonların gözü 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nden çıkacak kararda. Görüşmelerin ilk aşaması birkaç gün önce tamamlandı. Bir sonraki aşamada tekliflerin müzakere edileceğini açıklayan Memur Sendikaları Konfedarasyonu (Memur-Sen), bugün konuya yönelik bir araştırmasını paylaştı.

Memur-Sen, 2-9 Ağustos tarihleri arasında kamu görevlilerinin toplu sözleşmeden beklentilerine yönelik bir  araştırma gerçekleştirdi. Söz konusu araştırmanın 50 bini aşkın kamu görevlisiyle yapıldığı ve katıların yüzde 42’sinin kirada oturduğu belirtildi.

Araştırmanın sonucuna göre Memur-Sen’in işverenden kira yardımı talebine destek verenlerin oranı yüzde 93,7 oldu.

Kamu Görevlileri Maaş Artışının Üçer Aylık Dilimlerle Yapılmasını İstiyor

Bunun yanında ankete katılan memurlar, Memur-Sen’in maaş artışının üçer aylık dilimlerde yapılması teklifini güçlü bir biçimde destekledi.

Ayrıca kamu görevlilerinin yüzde 90’ı enflasyona karşı alım gücünün koruması için oransal zamların üçer aylık dilimler halinde verilmesini istiyor.

Memur-Sen’in Toplu sözleşme teklifleri arasındaki bayram ikramiyesi de memurların en çok beklediği iyileştirmeler arasında yer aldı. Anket sonucuna göre kamu çalışanlarının yüzde 96.8’i Memur-Sen’in bayram ikramiyesi teklifini destekliyor.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, görüşmeler başlamadan önce taleplerini paylaşmıştı. 2024- 2025 yılları için toplamda yüzde 110 oransal artış ve kamu görevlilerine aylık 7 bin 650 lira kira yardımı verilmesini, Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4 bin 850 lira ikramiye ödenmesini, 8.077 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu