Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur-Sen Başkanı Açıkladı! Zam Teklifi Belli Oldu

Memur-Sen Başkanı Yalçın, merakla beklenen toplu sözleşme tekliflerini açıkladı. 2024-2025 yılları için yüzde 110 oransal artış istediklerini duyurdu.
Memur-Sen Başkanı Açıkladı! Zam Teklifi Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur-Sen, 1 Ağustosta başlayacak olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesine yönelik taleplerini açıkladı. Basın toplantısı düzenleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlilerinin mali haklarını iyileştirecek teklifleri bugün kamu işverenine teslim edileceğini söyledi.

Söz konusu toplantıda taleplerini açıklayan Memur-Sen Başkanı Yalçın, kamu görevlilerinin ücret skalasında hak ettiği konumu bulacağını belirtti.

Yüzde 110 Oransal Artış Teklif Edildi

Bu kapsamda 2024- 2025 yılları için toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ettiklerini duyurdu.

Ocak ayından itibaren kurdaki ve altındaki yükselişten bahseden Yalçın, bunların zorunlu giderlere yansıdığını ve toplu sözleşmeye girdiklerini kaydetti.

Yalçın, ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri gibi gerekçeler yerine, ekonominin gerçek verilerinin dikkate alınması gerektiğini bildirdi. Ayrıca Toplu sözleşmede 4688 sayılı Kanunu değiştirme ve güncelleme noktasında ortaklaşa karar almayı hedeflediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Başkan Yalçın, 22.000 TL’den kaynaklı en düşük devlet memuruna eksik uygulanan bin 650 TL’nin tazminini istediklerini dile getirdi.

Memur-Sen Başkanı, 2024 yılı için 3’er aylık dönemler itibariyle Refah payı dahil Birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istediklerini söyledi.

“Ocak 2024’te En Düşük Kamu Görevlisi Maaşı 29 Bin 700 Lira Olacak”

Bunun yanında 2025 yılı için 6’şar aylık dönemler itibariyle Refah Payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış istediklerini belirtti.

Yalçın, bu kapsamda en düşük kamu görevlisi maaşının 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacağını kaydetti. Kamu emeklilerinin aylıklarının artırılmasına dikkat çekti.

Başkan Yalçın, bununla birlikte Toplu Sözleşme ikramiyesinin aylık 1.000 lira olarak ödenmesini, kamu görevlilerine aylık 7 bin 650 lira kira yardımı verilmesini, Dini bayramlarda kamu görevlilerine 4 bin 850 lira ikramiye ödenmesini, 8.077 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.