Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ANKA İHA için Kazakistan Yeni Üretim Üssü Oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile Kazakistan Engineering arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA'lar için yeni üretim üssü belirlenmiş olundu.
ANKA İHA için Kazakistan Yeni Üretim Üssü Oldu
HABER GİRİŞ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ilk devlet ziyaretini Türkiye’ye gelerek gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Receo Tayyip Erdoğan, imzaladıkları ortak bildiriyle iş birliğinin geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükseltildiğini söylemişti.

Kazakistan ile 15 anlaşmanın imzalandığı duyurulurken, bugün Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Kazakistan Engineering şirketi arasında bir mutabakat zaptı imzalandığı bildirildi.

TUSAŞ geçen yıl ANKA İnsansız Hava Aracı’nın ihracat anlaşmasına imza attığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine imza attığını açıkladı. TUSAŞ ile Kazakistan Engineering arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı’nın Kazakistan’da ortak olarak üretileceği belirtildi.

Üretimin yanı sıra bakım onarım süreçlerini de içerek teknoloji transferi konularında iş birliğinin gerçekleşeceği de söylendi. Böylece Kazakistan, ANKA İnsansız Hava Aracı’nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü haline gelecek.

İmzalanan mutabakat zaptı ile Kazakistan’da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve Kazakistan’ın İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atılmış olunduğu belirtildi. Anlaşma hakkında düşüncelerini paylaşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, yeni üretim üssü için heyecan duyduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kotil, “Yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz ANKA’mızın yurt dışında bu düzeyde rağbet görmesi bizleri gururlandırıyor. Bölge coğrafyasının savunma ve havacılık endüstrisine katkı sağlayacak olan bu anlaşma sayesinde dost ve kardeş ülke Kazakistan ile ticari ve dostluk bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.