Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kazakistan ile İmzalanan 15 Anlaşmanın Detayları Açıklandı

Türkiye ile Kazakistan arasında imzalanan anlaşmalarla iş birliğinin geliştirilmesi amaçlanırken, ticaret hedefi de yükseltildi.
Kazakistan ile İmzalanan 15 Anlaşmanın Detayları Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki 10 milyar dolar ticaret hacmi hedefine, birlikte atılacak adımlarla ulaşılacağını söyledi.

“Piri Türkistan Yesevi Hazretlerinin uyandırdığı çerağların ışığı asırlardır olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Diplomatik ilişkilerimizin 33. yıl dönümünü idrak ediyoruz. Az önce imzaladığımız bildiri ile iş birliğimizi geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükselttik.” diyen Erdoğan, Kazakistan’ın istikrar ve huzuruna büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Kazakistan’ın kapsamlı reform programını desteklediklerini belirterek, “Kazak kardeşlerimizin istikrar, huzur, güvenlik ve refahı için üzerimize düşenleri yapmak için hazır olduğumuzun altını tekrar çiziyoruz.” dedi.

Çok taraflı platformlarda ilişkilerin genişletilmesi imkanlarını değerlendirdiklerini söyledi. Ticaret hacminin geçen yıl 5,3 milyar dolara ulaştığını ve yeni hedefin 10 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Yapılan görüşmede; ulaştırma, karşılıklı yatırımlar, savunma sanayi, enerji, eğitim ve kültür olmak üzere birçok alanda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Stratejik iş birliği konseyiyle alakalı toplantının Ekim ayında Kazakistan’da gerçekleştirileceğini söyledi. Bugün imzalanan anlaşmalarla ilişkilerin ahdi zeminini hızlandıracak kararlar aldıklarını belirtti.

Tokayev: Kazakistan ile Türkiye Kardeş Devletlerdir

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bugün çok önemli konular üzerine kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan bilgili ve saygın bir siyasetçidir. Bu yüzden fikirleri çok değerlidir. Türkiye bağımsızlığımızı ilk kabul eden ülkedir.” ifadesini kullandı.

Ülkesine Türkiye’den hiçbir zarar gelmediğini belirten Tokayev, ortak köklere sahip kardeş ve dost devletler olduklarını dile getirdi. İlk büyükelçiliklerinin Ankara’da açıldığını hatırlatan Kazakistan Cumhurbaşkanı, bunun anlamının çok büyük olduğunu söyledi.

Kazak-Türk işbirliğini yeni düzeye taşımak için genişletilmiş stratejik iş birliğini kabul ettiklerini belirten Tokayev, konuşmasını “Bu teşkilat çerçevesinde çalışmalarımızı devam ettirmek niyetindeyiz. Eğitim ve kültür alanındaki ilişkileri daha da derinleştirme konusunda anlaştık. Kazakistan ve Türkiye’nin çok yönlü bağlarını pekiştirmek için çok olanak bulunmaktadır. “ sözleriyle sürdürdü.

Türkiye – Kazakistan Arasında 15 Anlaşma İmzalandı

Türkiye – Kazakistan Arasında 15 Anlaşma İmzalandıİletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ulaşım, savunma sanayii, askerî istihbarat, bilişim teknolojileri, kültür, tarım, taşımacılık, ticaret, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, iletişim ve arşiv alanında 15 anlaşma imzalandı.

Bu anlaşmalar şu şekilde sıralandı:

 • Geliştirilmiş Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildirisi
 • Kitle İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
 • Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması
 • Hizmet Ticareti Anlaşması
 • Veri Değişimi ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Kurulmasına Yönelik Anlaşma
 • Ormancılık Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı
 • Bitki Koruma ve Bitki Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması
 • Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
 • Askeri İstihbarat İşbirliği Protokolü ile Askeri Arşiv, Askeri Tarih, Askeri Müzecilik ve Askeri Yayım Alanlarında İşbirliği Protokolü
 • Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması
 • Sinematografi Alanında Mutabakat Zaptı
 • Gençlik Politikası Alanında Mutabakat Zaptı
 • Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
 • Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.