Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon Üçüncü Çeyrek Sonuçları ile Göz Doldurdu

E-ticaret devi Amazon, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunu paylaştı. Şirket Wall Street beklentileri aştı. Detaylar haberde...
Amazon Üçüncü Çeyrek Sonuçları ile Göz Doldurdu
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen e-ticaret evi Amazon, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayınladı. Amazon, kazanç ve gelir artışı ile Wall Street’in tahminlerini aştı. Amazon hisseleri raporun ardından dalgalandı ancak şirketin kazanç açıklamasında bulut işi için anlaşma ivmesini vurgulamasının ardından istikrar kazandı.

Eylül ayında sona eren çeyrek için Amazon, hisse başına 94 sentlik düzeltilmiş kazanç bildirdi. Gelir, yıllık yüzde 13 artışla 143,1 milyar dolara yükseldi. Tahminler şirketin 141,5 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 59 sentlik düzeltilmiş kazanç açıklayacağı yönündeydi.

Geçen yılın aynı çeyreğinde Amazon, hisse başına 28 sentlik düzeltilmiş kazanç ve 127,1 milyar dolarlık satış bildirdi. Amazon Web Services Cloud işinde şirket, yıllık yüzde 12 satış artışıyla 23,1 milyar dolara ulaştı. Bu, analistlerin 23,2 milyar dolarlık satış beklentilerini kaçırdı.

Amazon İcra Kurulu Başkanı Andy Jassy, “Mağazalarımızdaki hizmet maliyetimiz ve teslimat hızımız bir adım daha ileriye gitti ve AWS büyümemiz istikrar kazandı. Reklam gelirimiz güçlü bir şekilde arttı ve genel işletme gelirimiz ile serbest nakit akışımız önemli ölçüde arttığından güçlü bir üçüncü çeyrek geçirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Amazon, mevcut dördüncü çeyrek için 160 milyar ila 167 milyar dolar arasında satış beklediğini bildirdi. Net gelir, bir önceki yıl 2,9 milyar dolara kıyasla üç kattan fazla artarak 9,9 milyar dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Üçüncü çeyrekte Amazon’un e-ticaret satışları yüzde 7 artışla 57,3 milyar dolara yükseldi. Analistler satışların 56,97 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu. E-ticaret devi, analistlerin 33,4 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla üçüncü taraf satıcılardan 34,3 milyar dolar topladı.

Reklamcılık Amazon’un en hızlı büyüyen bölümü olmaya devam etti. Şirket, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 12,1 milyar dolar reklam geliri elde etti. Kazanç raporundan önce Amazon hisseleri bu yıl yüzde 40’a yakın artış gösterdi. Şirketin yıl boyunca zarar açıklaması nedeniyle hisseler geçen yıl yüzde 49 oranında kayıp yaşamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.