Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon CEO’su İyi Haber Vermedi! İşten Çıkarmalar Devam Edecek

Teknoloji sektöründe işten çıkarma dalgası yayılırken Amazon’dan gelen açıklama sevindirmedi. Gelecek yıl da devam edecek…
Amazon CEO’su İyi Haber Vermedi! İşten Çıkarmalar Devam Edecek
HABER GİRİŞ

Küresel belirsizlikler artarken önde gelen birçok şirket, binlerce kişilik işten çıkarma açıklıyor. Twitter ve Facebook’un çatı şirketi Meta, kıyım yapan teknoloji şirketlerinden ikisiyken Amazon da aralarına katıldı. Bu hafta edinilen bilgiler Amazon’un çalışan sayısını azaltma kararı aldığını gösterirken şirketten gelen açıklama işten çıkarmaların önümüzdeki yıla genişleyeceğini gösterdi.

Amazon CEO’su Andy Jassy Perşembe günü çalışanlarına gönderdiği bir notta, önümüzdeki yıl işten çıkarmalara devam edeceklerini bildirdi. Yaklaşık bir buçuk yıldır bu görevde olduğunu belirterek, “bu, verdiğimiz en zor karar” dedi ve şöyle devam etti:

“Bunların sadece ortadan kaldırdığımız roller değil, daha çok duyguları, hırsları ve sorumlulukları olan ve hayatları etkilenecek insanlar olduğu, benim veya bu kararları veren liderlerden herhangi birinin gözünden kaçmadı.”

Şirket bu hafta, cihazlar ve hizmetler dahil bazı bölümlerdeki çalışanlarına işten çıkarıldığını bildirmeye başladı. Ayrıca bazı çalışanlara, işten çıkarmalara ek olarak personel sayısını azaltmak için gönüllü satın alma seçeneği de sundu.

Amazon, yaklaşık 10 bin çalışanını işten çıkarmayı hedeflerken konuya aşina olan bir kişi daha önce CNBC’ye verdiği demeçte, etkilenen toplam işçi sayısının değişebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Teknoloji devinin CEO’su da şirketin halen yıllık işletme planlama sürecinin ortasında olması ve iş dünyasının liderlerinin daha fazla işten çıkarma ihtiyacını belirlemeye devam etmesi nedeniyle işten çıkarmaların 2023’e kadar uzayacağını belirtti.

Kararların, etkilenen çalışanlar ve kuruluşlarla 2023’ün başlarında paylaşılacağını dile getiren Jessy, tam sayıya henüz karar verilmediğini aktardı. Etkilenenleri desteklemek ve ihtiyacı olan ekiplerde yeni roller bulmalarına yardımcı olmak için çalışmaların sürdüğü bilgisini de paylaştı.

“Amazon geçmişte belirsizliği ve zorlu ekonomileri atlattı ve böyle yapmaya devam edeceğiz. Anahtar, Amazon’un en iyi yaptığı şeyi yapmak olacak ve bunu yaparsak hepimiz Amazon’un geleceği konusunda çok iyimser olmalıyız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.