Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altında Alım Fırsatı Sona mı Eriyor? Beklentiler Ne?

2024’te altın için yukarı yönlü beklentiler açıklanmaya devam ediyor. Yatırımcılar ABD’den gelen kritik verilere odaklandı. Fakat altın için alım fırsatı sona erebilir. İşte detaylar;
Altında Alım Fırsatı Sona mı Eriyor? Beklentiler Ne?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) 2024’ün Mart ayında faiz indirimlerine başlayacağına yönelik beklenti içerisinde bulunuyor. Bu doğrultuda ons altında yukarı yönlü atakların öne çıkacağı ve sarı metalin 2024’te oldukça pozitif bir hareket sergileyeceği öngörülüyor.

Tarihi zirvesini 4 Aralık 2023’te 2148 dolara taşıyan ons altın, o tarihten bu yana psikolojik seviye olarak kabul edilen 2000 doların üzerinde kalmayı başardı.

Altında Alım Fırsatı Sona mı Eriyor? Beklentiler Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Ons altın, 9ocak 21.30 itibarıyla 2027 dolarda yatay işlem görüyor. Aynı dakikalarda gram altın da 1949 TL seviyesinde seyrediyor.

Uzmanların büyük çoğunluğu 2024’te FED’in faiz indirimi yapacağı beklentisiyle altının iyi bir yatırım aracı olabileceğini belirtiyor. Mevcut durumda ons altın için alım fırsatının ne kadar daha devam edeceği yatırımcıların merak ettiği başlıklar arasında yer alıyor.

Şimdi Kayıt Olun

FED’in Ocak ayında yapacağı toplantıda politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. Devam eden aylarda ise başta enflasyon olmak üzere ABD kanadından gelecek kritik veriler yakından takip edilecek. Küresel piyasalar 11 Ocak’ta açıklanacak olan ABD enflasyonuna odaklanacak.

“Alım Fırsatı Etkisini Yitirecek”

Biz Finansal Danışmanlık Kurucusu Murat Özsoy, altın için beklentilerini Ekonomim’de paylaştı. 2024’te ons altını jeopolitik risklerden ziyade dolar endeksinin güçlendireceğini belirtti. Yatırım araçlarında asıl itici gücün para piyasaları kaynaklı olacağını, bunun kökeninde FED’in etkisinin görüleceğini aktardı.

Ons altında asıl yukarı yönlü hareketlerin 2024’ün son çeyreğinde beklediğini paylaşan Özsoy, dolar/TL kurunda sene sonunda 40 TL seviyelerin görülebileceğini bildirdi. Bu kapsamda gram altın için mevcut seviyelerden yapılacak alımların sene sonunda önemli kazançlar sağlayabileceğini paylaştı.

Uzman, “Şunu unutmamak lazım ki, alım fırsatı da bu zaman dilimi içerisinde giderek gücünü yitirecek” ifadelerini kullandı. 2023’ün sonlarında altında çok güçlü alım fırsatları olduğunu hatırlattı ve gram altında sürekli yükseliş beklentisi içerisinde olduğu için alım fırsatının zaman içerisinde etkisini yitireceğini belirtti.

Portföylerinde gram altın bulunduranların şu aşamada satmalarını gerektirecek bir değer düşüklüğü beklemediğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.