Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Yükselirken Gram için 1450 TL Tahmini Yine Gündemde

Küresel fiyatlara paralel güçlü yükselen gram altın, Mart ortasından bu yana en yüksek değerine çıktı. İşte piyasalarda son gelişmeler;
Altın Yükselirken Gram için 1450 TL Tahmini Yine Gündemde
HABER GİRİŞ

Çin büyüme endişeleri, artan enflasyon ve savaşta artan gerilimler güvenli liman talebini desteklerken ons altın yeni haftaya yükselişle başladı.

7 Nisan’da yükseliş yönlü hareket etmeye başlayan ons altın, geçen haftanın son 3 günü 1980 dolara kadar çıkarken bugünkü seansta 1993 doları gördü. Bu sarı metalin 11 Mart sonrası gördüğü en yüksek değer oldu.

Ons altına paralel hareket eden gram altın da 938 liraya kadar yükseldi. Altın alımı için iştah pek çok farklı faktörle yönlendirildi.

Gram Altın 1993 Dolara Çıkan Ons Türüne Paralel Yükseliyor

Cuma gününü 1974 dolarda, haftalık artı performansta tamamlayan ons altın, bugüne 1974 dolarla açılış yaptı. Asya seansında yükselmeye başlayan ons türü, ilk 4 saatlik kapanışta 1988 doları denerken Avrupa seansında kazanımlarını genişletti. 1993,78 dolara kadar çıkarken bu ons altın için 5 haftanın en yüksek değeri oldu.

Gram altın Cuma günü 929 lirada kapanış yaparken yeni günün açılışını yatay yapıp yükseldi. Ons ile paralel şekilde ilk yüksek değerini Asya seansında test ederken yurt içi piyasalar açıldıktan sonra 939 lirayı geçti.

GCM Yatırım Banner
Gram Altın 939 Lira
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Bu, gram türünün 14 Mart’tan sonra gördüğü en güçlü seviye oldu. Yazım sırasında artıda seyri sürdüren gram altın, son verilere göre bir yılda yüzde 103 değerlendi.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, YouTube kanalında yayımladığı videoda ons altına paralel yükselen gram altın için bu hafta 920-940 lira aralığını takip edeceğini söyledi.

Nisan ayındaki geri çekilmelerin alım için fırsat olduğunu söyleyen Memiş, Mayıs ayında alım için fırsat görülemeyeceğini düşündüğünü aktardı. Gram altın için yıl içinde 1450 lira tahminini yineledi.

Altın Yükselişte: Savaş, Çin ve Enflasyon Endişeleri Odakta

Küresel olarak altın fiyatları, Rusya-Ukrayna krizinin risk duyarlılığını artırması ve yatırımcıları güvenli limana yönlendirmesinden destek aldı.

Rusya, dün Mariupol’ü ele geçirirken bugün Lviv’de patlama sesleri yükseldi. Rusya saldırılarını artırırken iki taraf arasında yakın zamanda bir barış olacağına ilişkin umutlar iyice azaldı.

Ayrıca bugün açıklanan veriler Çin ekonomisinin beklenti üstü büyüdüğünü gösterdi. Ancak tüketim, emlak ve ihracattaki zayıflık, beklenenden daha hızlı ilk çeyrek GSYİH büyümesini gölgede bıraktı. Bu da genişleyen Covid-19 kısıtlamaları ve Ukrayna savaşının bedeli ağırlaştıkça görünümde kötüleşmeye işaret etti.

Bu arada enflasyonist baskıların etkileri, FED’in yaklaşan faiz artırımlarına ağır basıyor gibi göründü. Son veriler, ABD yıllık enflasyon oranının Mart ayında yüzde 8,5 ile Aralık 1981’den bu yana rekor kırdığını ortaya serdi.

CNBC’nin aktardığı bilgilere göre DailyFX’te döviz stratejisti Ilya Spivak, Rusya-Ukrayna durumundan kaynaklanan belirsizlikle piyasada riskten kaçınma var gibi görünse de zayıf likiditenin fiyat hareketini abartabileceğine dikkat çekti.

Öte yandan Reuters teknik analisti Wang Tao, spot altının ons başına 1984 dolarlık direncin üzerine çıktığı için 1998 ile 2012 aralığına yükselebileceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.