Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın mı Gümüş mü? 2024’ün Gözdesi Hangisi Olacak?

2023 yılı sona ererken gelecek yıl altının ve gümüşün nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Kudret Ayyıldır, kilit noktalara değindi. İşte detaylar;
Altın mı Gümüş mü? 2024’ün Gözdesi Hangisi Olacak?
HABER GİRİŞ

Yatırımcılar, faizlerin yükseldiği ortamda hangi yatırım araçlarının öne çıkacağını ve nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyor. Uzmanlar da bu doğrultuda yatırım araçları için beklentilerini ve değerlendirmelerini paylaşıyor.

Nasıl Bir Ekonomi TV’ye konuk olan GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, altının 2023’ün son çeyreğini seven bir istatistiki görünüm oluşturduğunu belirtti. İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların ve jeopolitik gelişmelerin fiyatları etkilediğini söyledi ve mevcut faiz denkleminden etkilenecek varlıkların en başında altının yer aldığını vurguladı.

2024’te Seçimler Takip Edilecek

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nda (FED) yetkililerin faiz konusunda cesur açıklamalar yapmasıyla altında yukarı yönlü rakamların konuşulabileceğini ifade etti. FED, 13 Aralık’ta politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktı.

Yeni jeopolitik risklerin devam edip etmeyeceğinin yakından takip edileceğini, 2024’te 70’in üzerinde ülkenin ve 2 milyara yakın kişinin seçimlerde oy kullanacağını paylaştı ve içinde ABD, Türkiye ve Rusya gibi önemli ülkelerin yer aldığı ülkelerde seçimler yapılacağını kaydetti.

Altının özellikle seçim zamanlarını çok seven bir varlık olduğunun altını çizdi ve merkez bankalarının faiz indirimine başlayacağı 2024’te altının canlı kalacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Altın mı Gümüş mü? 2024’ün Gözdesi Hangisi Olacak?Kaynak: Paratic Piyasalar

Ons altın, 20 Aralık saat 19.00 itibarıyla yüzde 0,27 düşüşle 2034 dolardan, ons gümüş ise yüzde 1 artışla 24,3 dolardan işlem görüyor.

Uzman, ons altının son dönemlerde 2070 – 2075 gibi rakamlara ulaştığı zamanlarda dahil 2000 seviyesinin üzerinde aylık kapanış yapamadığını belirtti. 2000 dolar üzerinde aylık kapanışın olması durumunda teorik açıdan 2400-2500 dolar gibi seviyelerin uzun dönemde konuşulabileceğini açıkladı.

Gümüş mü Altın mı?

Kudret Ayyıldır, altın ve gümüşün her kadar birbiriyle eş koordinasyonla ilerliyor olsa da endüstriyel tarafta gümüşün daha ağır bastığını aktardı. Endüstriyel alanın son dönemde biraz hırpalanmasından dolayı gümüşün performans olarak biraz geride kalabileceğini paylaştı.

2025’te büyüme temposunun ön plana çıkmasıyla gümüş tarafının biraz daha canlanabileceğini ifade etti. 2024 temasında altının daha popüler olacağını, fiyatlara reaksiyonlarına bakıldığında gümüşün henüz 26 dolar seviyesini bile aşamadığını dile getirdi. Bu sebeple gümüşün daha ön plana çıkabilmesi için fiyat anlamında teyit kazandıracak görüntülere ihtiyacı olduğunu bildirdi.

20 Aralık’ta açıklama yapan Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün de, altın için yatırımcıların yüzünü güldürecek bir açıklama yaptı. Altının yukarı yönlü gidebileceğini, gümüşün de güçlü bir alternatif yatırım aracı olabileceğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.