Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Fiyatları Bu Kez FED’le Değil Putin Etkisiyle Hareketlendi

Putin'in seferberlik ilan etmesi, piyasalarda faiz artırımına ilişkin endişelere ağır bastı. Yatırımcılar, artan risklerle güvenli liman altına koştu. İşte son durum...
Altın Fiyatları Bu Kez FED’le Değil Putin Etkisiyle Hareketlendi
HABER GİRİŞ

Altın fiyatları, bugün itibarıyla 210. gününe giren savaşta yaşanan seferberlik gelişmesiyle yükseldi. Üstelik yukarı yönlü hareket, bu akşam açıklanacak kritik FED faiz kararı öncesinde geldi. Tüm dünya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik açıklamasını konuşurken savaşa ilişkin endişeler güvenli limanları destekledi.

Bugünkü işlemlere 1664,97 dolardan başlayan ons altın, Putin’in seferberlik açıkladığı saatlerde sert yükseldi ve 1676,27 dolara kadar ulaştı. Buradan sonra kazançlarının bir kısmını verse de TSİ 14.00’a doğru yeniden atağa geçerek 1676,29 doları denedi. Yazım sırasında yüzde 0,50 artıda 1670 dolar üzerinde tutunuyor.

Bugünkü açılışı 980,45 liradan yapan gram altın da ons türüne paralel hareket ederek Putin’in hamlesiyle yükselişe geçti.
Altın Fiyatları Yükseliyor
KAYNAK: piyasa.paratic.com

987,03 liraya kadar çıkarken sonrasında 982 lira üzerine tutundu. Onsa paralel 14.00’a doğru yükselerek 987,39 lirayı test etti. Yazım sırasında yüzde 0,65 artıda.

Piyasalarda son durum böyleyken uzmanlar FED’in ardından altının yönü hakkında değerlendirmeleriyle dikkat çekti.

Kotak Securities, FED’den agresif bir hamle gelmemesi durumunda altında bir miktar geri dönüş olabileceğini açıkladı. Ayrıca FED toplantısı bittiğinde, piyasa odağının enflasyonu kontrol etme çabalarını artıran diğer merkez bankalarına kayabileceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bilindiği gibi bu hafta birçok merkez bankası faiz kararını açıklıyor ve İngiltere, İsviçre ve Japonya bunlardan bazıları.

Kotak Securities, diğer merkez bankalarının agresif bir yaklaşım benimsemesi durumunda bunun dolardaki küresel gücü zayıflayabileceğini belirtti. Altının, diğer faktörlerin yanı sıra küresel büyüme endişeleri, yüksek enflasyon baskısı ve jeopolitik sorunlar tarafından desteklendiğini ekledi.

Bu noktada, Putin’in seferberlik hamlesi artan jeopolitik sorunlara ve dolayısıyla altın için olası alım iştahına işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.