Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın ABD Enflasyonu Öncesi Rekora Yakın Seyrediyor

Yatırımcılar ABD enflasyonu ve FOMC tutanaklarına odaklanırken, altın fiyatları yükseliş yönünde hareket ediyor.
Altın ABD Enflasyonu Öncesi Rekora Yakın Seyrediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün hem yurt içi hem yurt dışı piyasaların merakla beklediği en önemli veri Amerika’dan gelecek. Türkiye saati ile 15.30’da ABD’nin Mart ayı enflasyon verisi açıklanacak. Piyasanın beklentisi Şubat’ta yüzde 6’ya inen enflasyonun Mart ayında bir miktar daha düşüş göstererek yüzde 5,1 seviyesinde açıklanması yönünde.

Önceki gün FED New York şubesinin 1300 hanehalkının katılımıyla oluşturduğu ankete göre enflasyonun 12 ay içinde yüzde 4,7 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüldü. Enflasyonda düşüş olacağı beklentisi FED’in faiz artırımlarında artık frene basacağı olasılığını artırırken, bir yandan da resesyon korkuları gündemi meşgul ediyor.

Salı günü hem FED yetkilileri hem de Uluslararası Para Fonu (IMF), başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas’tan gelen açıklama durgunluk riskini işaret etti. Gourinchas, bankacılık krizinin yarattığı etkilere değinerek, küresel büyüme için risk oluşturduğunu söyledi.

Enflasyonda düşüş olacağı beklentisi, resesyon korkularıyla birleşince altın fiyatları yükselişe geçti.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Altının ons fiyatı pandemi sonrası 2075 dolar ile rekor kırarken geçen yıl Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle 2070 dolara kadar çıkmıştı.

2022’nin son çeyreğinde 1600 dolara kadar inen kıymetli metal yeni yıla 1800’lü seviyelerden başlarken geçtiğimiz ay yaşanan bankacılık krizi yeniden atağa geçmesini sağladı. 2032 dolara çıkan ons altın ekonomi otoritelerinden gelen açıklamalar ve bankalara dair alınan önlemlerle bir miktar çekilse de yükseliş trendine kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcıların kritik ABD verilerine odaklandığı Çarşamba günü yüzde 0,5’ten fazla yükseliş gösteren altın 2021 dolara kadar çıktı. Saat 11.25’te 2011’den işlem görüyor. Yatırımcılar saat 21.00’de açıklanacak FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) tutanaklarını da izlerken, FED’in Mayıs toplantısında nasıl bir karar alacağına dair ipuçları aranacak.

Ons ve dolar kurundaki yükselişten destek bulan gram altın ise yeni rekor denemesinde bulundu. An itibarıyla 1248 liradan işlem gören gram altın, gün içinde 1254’ün üzerine çıktı. Gram altında rekor 1254 lira seviyesinde. Dolar/TL ise 19,32’yi geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.