Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Enflasyon Beklentisi Mart Ayında Yüzde 4,7’ye Yükseldi!

Küresel pay piyasaları ABD tarafından açıklanan enflasyon verilerine odaklanıyor. ABD’de enflasyon beklentileri yükseldi. İşte detaylar;
ABD’de Enflasyon Beklentisi Mart Ayında Yüzde 4,7’ye Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) New York Şubesi, ABD’li tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerini kapsayan veriyi paylaştı. Ortalama 1300 hane halkının katıldığı ankete göre gelecek 12 aya yönelik kısa vadeli enflasyon beklentisi, Mart ayında yüzde 0,5 puan artarak yüzde 4,2’den yüzde 4,7’ye yükseldi.

2022’nin Ekim ayından bu yana enflasyon beklentilerinde artış görülmüyordu. Önümüzde 3 yıllık süreci kapsayan enflasyon beklentisi de Mart’ta yüzde 0,1 puan artarak yüzde 2,8’e ulaştı.

Gelecek 5 yıla yönelik uzun vadeli enflasyon beklentisinde ise yüzde 0,1 azalma görüldü. Böylece uzun vadeli enflasyon beklentisi yüzde 2,5’e düştü.

Hane halkı harcamalarına yönelik artış beklentisi Mart’ta yüzde 5,6’dan yüzde 5,7’ye yükseldi. Aynı zamanda hane halkı gelirlerindeki yükselişi kapsayan beklenti 0,1 puan arttı ve yüzde 3,3 olarak kaydedildi.

Konut fiyatlarındaki artış beklentisi yüzde 0,4 puan artarken gıda, enerji, sağlık ve kira maliyetlerinde yükseliş beklentisi düştü.

GCM Yatırım Banner

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de geçtiğimiz ay açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) Şubat’ta yüzde 0,4 yükselerek beklentiler doğrultusunda açıklanmıştı.

Bu hafta açıklanacak olan Mart ayı enflasyonuna yönelik beklentiler ise aylık yüzde 0,2 oranında yükseliş olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.