Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başekonomisti: Bankalar Küresel Büyüme için Risk Oluşturuyor

Bankaların yüksek maliyetler ve kayıplarla karşı karşıya kaldığını söyleyen IMF başekonomisti, küresel büyüme konusunda uyardı.
IMF Başekonomisti: Bankalar Küresel Büyüme için Risk Oluşturuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), başekonomisti Pierre-Olivier Gourinchas, CNBC’ye verdiği demeçte bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntıların küresel ekonomik büyüme üzerinde yarattığı baskıya değindi. IMF, dün yayımladığı raporda bu yıl için küresel büyüme beklentisini yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e düşürdü.

Gourinchas, rapor sonrası yaptığı açıklamada faiz oranı artışlarının bankaların bazı varlıklarda daha yüksek maliyetler ve kayıplarla karşı karşıya kaldığını, bunun daha istikrarsız bir duruma sokarak kırılganlıkları yükselttiğini ve küresel büyüme için önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

Özellikle ABD ve diğer ülkelerde görülen bankacılık sektöründeki sıkıntıların 2023 yılı büyümesi üzerinde önemli bir etki yaratacağını ifade etti. Bankaların artık daha riskli bir durumda olduğunu, borç vermeyi azaltmaya giderek çok daha ihtiyatlı davranmaları gerektiğini belirtti.

Finansal istikrarın kontrol altına alınmadığı daha olumsuz bir senaryoyu da göz önünde bulundurduklarını söyleyen ekonomist, “Bu, dünyanın geri kalanından güvenliğe geri dönmeye çalışan, ABD Hazinelerine giden, doların değer kazanmasına, artan risk primine, güven kaybına yol açacak büyük sermaye akışlarına yol açar.” şeklinde açıklamada bulundu.

Daha olumsuz olan ikinci senaryoda ise dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 1 oranında büyümesinin beklendiğini açıkladı. Fakat bu olasılığın çok daha düşük olduğunun da altını çizdi. Merkez bankalarının para politikalarının enflasyonu düşürmeye odaklanması gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın