Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanlarından Faiz, Enflasyon ve Durgunluk Yorumları

Chicago FED Başkanı Goolsbee, faiz artırımı konusunda ihtiyatlı olunması gerektiğini söylerken, Minneapolis başkanından durgunluk riski yorumu geldi.
FED Başkanlarından Faiz, Enflasyon ve Durgunluk Yorumları
HABER GİRİŞ

Minneapolis FED Bankası Başkanı Neel Kashkari, Montana Eyalet Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada enflasyon ve faiz konusuna değindi. Enflasyonun bu yılın sonuna kadar yüzde 3 ila yüzde 3,8 aralığına ulaşacağını fakat bunun yine de hedef oran olan yüzde 2’nin çok üzerinde olacağını belirtti.

FED, enflasyonla mücadele kapsamında son bir yıldır faiz artışı yapıyor. Kashkari, faiz oranlarının artırılmasının yanında geçtiğimiz haftalarda iki bankanın iflas etmesinin kredilerde bir geri çekilme yaratabileceğini söyledi.

Bunun da ekonomik bir gerilemeye ve durgunluğa yol açabileceğini ifade etti. Konuşmasında “Enflasyonu düşürmemiz gerekiyor. Bunu başaramazsak, o zaman istihdam görünümü gerçekten zor olur.” ifadesine yer veren Kashkari tahvil piyasasındaki fiyatlandırmanın ise enflasyonun hızlı bir şekilde düşürülüp faiz indirimi beklentisini yansıttığını sözlerine ekledi.

Faiz Artırımları Konusunda İhtiyatlı Olunmalı

Chicago FED Başkanı Austan Goolsbee de bankacılık sektöründeki krizin ekonomiye etkilerini ele aldı.

Finansal stresin olduğu dönemlerde reel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için doğru parasal yaklaşımın sağduyu ve sabır gerektirdiğini belirten Goolsbee, FED’in faiz artırma konusunda daha ihtiyatlı davranması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Daha sıkı kredi koşullarının enflasyonist bastıkları yumuşatmaya katkı sağlayacağını, mevcut para politikası ile daha sıkı kredi koşulları arasında hiçbir çelişki olmadığını aktardı.

Bunların enflasyonu soğutmak için birlikte çalışabileceklerini ifade eden isim yine de bu kombinasyonun bazı sektörleri ve bölgeleri farklı şekilde etkileyeceği riskini göz önünde bulundurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.