Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Gaz için 93 Milyar Dolarlık Plan

Almanya’da enerji fiyatları arzda meydana kelen kısıtlamalardan dolayı arttı. Hükümet, yükselen fiyatlar için yeni bir uygulama planlıyor.
Almanya’dan Gaz için 93 Milyar Dolarlık Plan
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği üyeleri, Avrupa’nın gaz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan Rusya’dan gelen arzın keskin bir düşüş yaşamasıyla yükselen fiyatlarla başa çıkabilmek için hazırlık yapıyorlar. Almanya, bugün yaptığı açıklama ile kış öncesi gaz rezervlerinin tam dolu olmasına rağmen fiyatlar konusunda endişeli.

Hükümet, artan gaz fiyatlarına yönelik baskıyı hafifletmek amacıyla 96 milyar Euroluk (93 milyar dolar) bir uygulama planladığını duyurdu.

Berlin, hane halklarına, küçük ve orta ölçekli işletmelere yüksek enerji faturalarından dolayı bir kereye mahsus olmak üzere ödeme yapacak. Sendika IG BCE Başkanı ve komisyon uzmanlarından biri olan Michael Vassiliadis, tesislerdeki depoların dolu olmasına rağmen enerji konusunun hala gergin bir konu olduğunu söyledi.

Yapılacak olan 96 milyar Euroluk uygulamanın, enflasyonu frenlemesini umduğunu da belirtti.

Plan kabul edilirse, uygulama Şansolye Olaf Scholz hükümetinin geçen ay açıkladığı 200 milyar Euroluk yardım paketiyle ödenecek.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da insanların, kış mevsimini karne uygulaması olmadan atlatabilmek için tüketimi beşte bir oranında azaltmaları gerektiğini tahmin ediyor.

Almanya’da enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da arttı. Enerji maliyetlerinin etkisiyle çeyrek yüzyılın en yüksek seviyesi olan yüzde 10,9’a ulaştı.

Uzmanlar Almanya’daki bu uygulamanın hane halkları ve işletmeler için rahatlama sağlayacağını söylese de bazıları uygulamanın azaltılmış enerji kullanımını teşvik etmemesinden dolayı endişe duyuyor.

Wolfgang Grosse Entrup, yaptığı açıklamada, uygulamanın şirketlerdeki enerji krizi için güven veren adım olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.