Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İthalat Fiyatlarında 36 Yılın En Yüksek Düşüşü

Almanya'da Temmuz ayı ithalat fiyatları yıllık bazda Ocak 1987’den bu yana en keskin düşüşünü kaydetti. Detaylar haberin içerisinde;
Almanya’da İthalat Fiyatlarında 36 Yılın En Yüksek Düşüşü
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından Temmuz ayı ithalat fiyat endeksi raporu yayımlandı. Rapora göre Almanya’da ithalat fiyatları Temmuz’da yıllık bazda yüzde 13,2 azalarak Ocak 1987’den beri en keskin düşüşünü kaydetti.

Piyasa beklentisi Almanya’da ithalat fiyatlarının sabit kalacağı yönündeyken, fiyatlar Mayıs’ta yüzde 9,1 Haziran’da ise yüzde 11,4 düştü.

Destatis tarafından açıklanan rapora göre endeks aylık bazda ise yüzde 0,6 oranında geriledi. İthalat fiyatlarındaki düşüşte enerji ürünlerinde gerileyen fiyatların etkili olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Geçen aylarda olduğu gibi mevcut düşüşün temel nedeni, Ukrayna’daki savaş nedeniyle geçen yıl yaşanan yüksek fiyat artışlarından kaynaklanan baz etkisidir.” ifadeleri kullanıldı.

Enerji Fiyat Değişiminde En Büyük Etki Doğal Gaz

Enerji ithalatının Temmuz 2022 döneminde bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 47,4 daha ucuz olduğu bildirildi. Enerjinin yıllık değişim oranında en büyük etkinin doğal gazdan geldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Elektrik fiyatları yıllık bazda yüzde 75,4, taşkömürü fiyatları yüzde 63,7, ham petrol fiyatları yüzde 33 ve madeni yağ ürünleri fiyatları ise yüzde 31,4 düştü.

İthal tüketim malları fiyatları yüzde 1,2 yükseldi. Gıda ürünleri fiyatlarının temmuzda yıllık yüzde 3,9 artması dikkati çekerken et ve et ürünleri yüzde 5,6, meyve ve sebze ürünleri yüzde 8,8 arttı.

İhracat Fiyat Endeksi 2009’dan Bu Yana En Keskin Düşüşünü Kaydetti

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda Temmuz 2023’te ithalat fiyatlarının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,1 düştüğü aktarıldı.

Temmuz 2023’te ihracat fiyatları endeksi Temmuz 2022’deki seviyene kıyasla yüzde 3,2, aylık bazda ise yüzde 0,3 düştü. Endeks yıllık bazda Eylül 2009’dan bu yana en keskin düşüşünü yaşadı.

Yayımlanan raporu yorumlayan analistler, düşen ithalat maliyetlerinin tüketici fiyatlarını da etkileyeceği yönünde tahminde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.