Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İstihdam Piyasası Beklentisi 3 Yılın En Düşüğünde

Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB), Almanya'da istihdam piyasasına ilişkin beklentisini paylaştı.
Almanya’da İstihdam Piyasası Beklentisi 3 Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Alman İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB) tarafından Almanya’da istihdam piyasasına ilişkin beklentiler paylaşıldı. Buna göre istihdam beklentileri 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. IAB’ın istihdam piyasası barometresi Ağustos ayında 0,6 puan azalarak 100,5 puana indi.

İstihdamda toparlanma olasılığının ağustosta art arda dördüncü ayda da düşerken özellikle işsizliğin artmasının beklendiği belirtilen raporda, işsizliği öngören barometrenin 0,6 puan düşerek 97,5 puana gerilediği vurgulandı.

Avrupa İşgücü Piyasası Barometresi ise Ağustos ayı için 1 puan düşerek 99,7 puana gerilerken, barometrenin bu yıl ilk kez 100 puanlık nötr seviyenin altına inmesi dikkat çekti.

IAB Tahminler ve Makroekonomik Analizler Bölüm Başkanı Enzo Weber, ekonomik gerilemenin Almanya’da etkisini gösterdiğini ve iş gücü piyasasında hissedilir hale geldiğini söyledi. Weber değerlendirmesinde, uzun bir süre boyunca Avrupa iş gücü piyasalarının ekonomik kriz zamanlarında iyi performans gösterdiğini, ama artık ekonomik bir dönüşümün zamanının geldiğini ifade etti.

Son veriler itibarıyla Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 daraldı. Yılın ikinci çeyreğinde ise büyüme kaydedilmedi.

GCM Yatırım Banner

Büyümedeki yavaşlama, sanayi üretimindeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyona maruz kalması, Alman ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın