Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İflas Eden Şirket Sayısı 7 Yılın Zirvesinde

Almanya'da şirket iflasları geçen seneye kıyasla yüzde 48 artarak Haziran 2023'de 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı. İşte detaylar;
Almanya’da İflas Eden Şirket Sayısı 7 Yılın Zirvesinde
Yorum

Almanya’da Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) tarafından bugün ülkede Haziran’daki şirket iflas trendleri raporu yayımlandı. Almanya’da Haziran ayında iflas eden şirket sayısının son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı açıklandı.

Almanya’da şirketlerin ve ortaklıkların iflas başvurularının Mayıs ayına kıyasla yüzde 16 artarak Haziranda 1050’ye yükseldiği bildirildi. Bu rakamın, Haziran 2022’ye göreyse yüzde 48 daha fazla olduğuna işaret edildi.

IWH raporunun ayrıntılarına bakıldığında Haziran’da iflas başvurusunda bulunan şirketlerin en büyük yüzde 10’unun toplamda 15 bin 400 kişinin istihdamını etkilediğine dikkat çekildi. Bahsi geçen rakamın Ağustos 2020’den bu yana en yüksek değere ulaştığı belirtildi.

Almanya’da 64 Bin Çalışan İflaslardan Etkilendi

2023’ün ilk yarısında Almanya’daki büyük şirketlerdeki toplamda 64 bin çalışanın iflaslardan etkilendiği kaydedildi. Bu durumunsa 2016-2019 yılları ortalamasının üçte birinden daha fazla olduğu vurgulandı.

IWH Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller rapora ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Haziranda yüksek iflas sayısı, son on iki ayın trend artışını sürdürüyor, ancak bu kısmen haziranda daha fazla iş günü sayısıyla da açıklanabilir.” dedi.

Öncü göstergeler incelendiğinde Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, iflasların gelecek aylarda yeniden hafif düşü göstereceğini tahmin etti.

Müller değerlendirmesinde, “2023’ün ilk yarısı, iflaslardan nispeten ağır etkilendi.” ifadelerini kullanarak dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu