Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Savaş Sonrası En Düşük Seviyeye Geriledi

Almanya’da tüketici fiyatları Eylül’de düşüşünü sürdürdü. Ön veriler Rusya-Ukrayna savaşı sonrası en düşük seviyeyi işaret ediyor.
Almanya’da Enflasyon Savaş Sonrası En Düşük Seviyeye Geriledi
HABER GİRİŞ

Almanya’da enflasyon Eylül ayında, Rusya’nın Ukrayna işgaline başlamasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu, Avrupa’nın en büyük ekonomisi üzerinde ağır bir yük oluşturan yüksek enflasyonun sonunun başlangıcı olabileceğinin sinyalini verdi.

Federal istatistik ofisinden alınan ön verilere göre, diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle uyumlu hale getirilen Alman tüketici fiyatları Eylül ayında yıllık yüzde 4,5 oranında arttı. Beklenti artışın yüzde 4,6 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Almanya’nın gıda ve enerji gibi değişken kalemleri hariç tutan çekirdek enflasyon oranı, Ağustos ayındaki yüzde 5,5’ten yıllık bazda yüzde 4,6’ya düştü. Gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 7,5 artış kaydederek ortalamanın üzerinde büyüme göstermeye devam etti. Ancak enerji fiyatları yıl içinde yüzde 1,0 oranında artış kaydetti.

Hükümetin geçici enerji indirimi önlemlerinin sona ermesi ve en ucuz toplu taşıma teklifleri, Eylül 2022’de artan fiyat baskısına eklendi ve bu ayın yıllık karşılaştırması için daha yüksek bir temel oluşturdu.

Almanya’nın beş ekonomi enstitüsü, artan faiz oranlarının yatırımları olumsuz etkilemesi ve hala yüksek enflasyonun tüketimi baskılaması nedeniyle Almanya ekonomisinin bu yıl yüzde 0,6 oranında küçüleceğini öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Son dönemdeki düşüşe rağmen Almanya’da enflasyon hala Avrupa Merkez Bankası (ECB) hedefinin oldukça üzerinde bulunuyor. ECB enflasyon hedefi olarak yüzde 2 seviyesini gösterirken, faiz oranlarını yüzde 4,50’ye kadar çıkardı.

Almanya ekonomisi ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.