Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Tüketici Güveninin 2023’te Toparlanması Beklenmiyor

GfK enstitüsü tarafından yapılan araştırmada Almanya'da tüketici güveninin bu yıl içinde toparlanmasının beklenmediği kaydedildi.
Almanya’da Tüketici Güveninin 2023’te Toparlanması Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

GfK enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, sürekli yüksek enflasyonun insanları tasarrufa teşvik etmesi ve yıl sonundan önce toparlanma şansını ortadan kaldırması nedeniyle Alman tüketicilerin güveni Ekim ayında düşecek.

Enstitünün tüketici duyarlılığı endeksi, Eylül ayında hafifçe revize edilen -25,6 seviyesinden Ekim ayına girerken -26,5’e geriledi. Analistlerin beklentisi -26,0 seviyesindeydi.

GfK’ye göre, art arda ikinci ayda yaşanan hafif düşüş, temel olarak tüketicilerin tasarruf eğilimindeki sıçramadan kaynaklandı. Tüketici güveni Eylül ayında 8,0 puan ile Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

GfK tüketici uzmanı Rolf Buerkl, “Bu, tüketici güvenindeki toparlanma şansının yıl sonundan önce muhtemelen sıfıra düşeceği anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. Özel tüketimin bu yıl genel ekonomik kalkınmaya olumlu bir katkısının olmayacağını öne sürdü.

GfK, iç talebin ancak enflasyon oranı kabul edilebilir bir seviyeye getirildiğinde iyileşeceğini belirterek, bu hedefe ne zaman ulaşılacağını tahmin etmenin henüz mümkün olmadığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 civarında bir oran hedeflediği hatırlatılırken, bu orana ne zaman ulaşılacağını tahmin etmenin henüz mümkün olmadığı kaydedildi.

Tüketici iklimi göstergesi, reel özel tüketimin bir sonraki aydaki seyrini tahmin ediyor. Sıfırın üzerinde bir gösterge, özel tüketimin yıllık bazda büyüyeceğini, altındaki bir değer, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla bir düşeceğini gösteriyor.

GfK’ya göre göstergede bir puanlık değişim, yıllık bazda özel tüketimde yüzde 0,1’lik bir değişime karşılık geliyor. Gelir beklentileri alt endeksi, hane halkının mali durumunun önümüzdeki 12 aydaki gelişimine ilişkin beklentileri yansıtıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.