Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Binlerce Kişi Enflasyon ve Yüksek Enerji Fiyatlarını Protesto Etti

Almanya'da yükselen enerji fiyatları binlerce kişiyi sokağa döktü. İnsanlar hükümetten fonların daha adil dağıtılmasını istiyor. Detaylar geliyor...
Almanya’da Binlerce Kişi Enflasyon ve Yüksek Enerji Fiyatlarını Protesto Etti
Yorum

Almanya’nın altı şehrinde on binlerce protestocu, artan enerji fiyatları ve yaşam maliyetlerine tepki göstermek ve hükümet fonlarının daha adil bir şekilde dağıtılmasını talep etmek amacıyla toplandı. Rusya ile Ukrayna savaşı ve beraberindeki gaz yaptırımları, ülkede enerji tedarik endişelerinin artmasına neden olmuştu.

Protestocular Berlin, Düsseldorf, Hannover, Stuttgart, Dresden ve Frankfurt’da, enflasyonun düşürülmesinden nükleer enerjinin kapatılmasına ve yoksullar için daha fazla enerji fiyatı sübvansiyonuna kadar her konuda sloganlar taşıyan pankartlar taşıyarak yürüdü.

Organizatörlerden biri olan Greenpeace’e göre protestolara yaklaşık 24.000 kişi katıldı. Polis, Berlin’de yaklaşık 1.800 protestocunun toplandığını söyledi.

Protestoları organize eden sendikalardan birinin yetkilisi Andrea Kocsis, “Sosyal açıdan dengeli vatandaşlar için acilen mali yardıma ihtiyacımız olduğunu göstermek istiyoruz. Hükümet çok şey yapıyor ama yardımlar yeterli değil. Düşük gelirlilerin zenginlerden daha fazla desteğe ihtiyacı var.” açıklamasında bulundu.

Berlin’de bir protestocu olan Ulrich Franz, “Daha adil bir şekilde dağıtsaydık daha iyi olurdu. Daha fazla vergi ödemek istediklerini söyleyen milyonerler var. Bu cephede hiçbir şey görmüyorum” diye konuştu.

Almanya parlamentosu Cuma günü hükümetin şirketleri ve haneleri yükselen enerji fiyatlarının etkisinden korumayı amaçlayan 200 milyar euroluk kurtarma paketini onayladı. Paket, haneler ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir aylık gaz faturasını karşılamayı, ve Mart ayından itibaren fiyatları sınırlama mekanizması içeriyor.

Elektrik şirketlerinin kârlarından sağlanan ek fonlarla, haneler ve sanayi için elektrik fiyatlarında geriye dönük olarak finansman sağlanacak. Almanya’da enflasyon Eylül ayında yüksek enerji maliyetlerinin etkisiyle yüzde 10,9 ile tarihi zirvelere çıkmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu