Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da ÜFE Rekor Seviyesini Korudu

Almanya'nın Eylül ayı üretici enflasyonu açıklandı. ÜFE Eylül'de Ağustos'taki zirvesini korudu. İşte detaylar...
Almanya’da ÜFE Rekor Seviyesini Korudu
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi uzun süredir enerji kriziyle ve enflasyonla mücadele ediyor. Enflasyonu çift haneli rakamlara ulaşan Almanya’da bugün Eylül ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri açıklandı.

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilerde üretici enflasyonun Eylül’de yıllık bazda yüzde 45,8 arttığı saptandı. Bir önceki aya göre ise yüzde 2,3’lük artış kaydedildi. Eylül ayı üretici enflasyonu Ağustos ayındaki zirvesinde yer alamaya devam etti.

Almanya ÜFE Eylül 2022
Kaynak: Destatis

Piyasanın beklentisi yüzde 1,3’lük bir artıştı. Bu, emtia fiyatlarının gevşetilmesiyle Haziran ayından bu yana görülen en düşük üretici enflasyonu oldu.

Ağustos ayında Alman ÜFE yıllık bazda yüzde 45,8’lik, aylık bazda yüzde 7,9’luk artış gerçekleşmişti.

Enerji Fiyatları Yüzde 132,2 Arttı

Enerji fiyatları Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 132,2 arttı. Ara mallarda yüzde 16,8’lik, sermaye mallarında yüzde 7,8’lik, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 10,9’luk ve dayanıksız tüketim mallarında yüzde 18,3’lük artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Destatis verilerinde yıllık bazda doğal gazda yüzde 192,4’lük ve elektrikte yüzde 158,3’lük artış saptandı. Doğal gaz maliyeti Eylül 2021’e göre üç kat arttı.

Söz konusu dönemde petrol ürünleri yıllık bazda yüzde 42,9 oranında yükseldi. Gıda ürünlerinde geçen yıla göre yüzde 24,2’lik artış yaşandı. Tereyağı yüzde 72,2, peynir yüzde 39,7, süt yüzde 37,5 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.