Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya ve Fransa’dan Birlik Mesajı

ECOFIN toplantısının başlarında Almanya ve Fransa Maliye Bakanları enerji fiyatlarıyla aynı zamanda enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Almanya ve Fransa’dan Birlik Mesajı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta düzenlenen Ekonomi ve Mali Bakanları Konseyi (ECOFIN) müzakeresinin başlarında Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve Alman mevkidaşı Christian Lindner birlik mesajı verdi.

İki bakan, yükselen enerji fiyatlarından hanehalklarını korumada aynı zamanda enflasyonla mücadelede birlikte hareket etme sözü verdi.

Fransa ve Almanya Omuz Omuza

Bakan Lindner, verilen bu mesajın Fransa ve Almanya’nın bu toplantıya birlikte başladığının ve politika açısından omuz omuza durduğunun işareti olduğunu aktardı. Maliye bakanları olarak sorumlulukları olduğunu ve bunların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) enflasyonla mücadelede güçlü bir sinyal geldiğini bildirdi. Dolayısıyla görevlerinin maliye politikası yoluyla enflasyonla mücadele etmek olarak belirtti.

Lindner’in bu açıklaması ECB’nin dün 75 baz puanlık faiz artışının gerçekleştiğini duyurmasının ardından geldi. Banka 1998 yılında başlayan tarihi serüveninde, ilk kez bu kadar büyük bir adım attı.

Fransa Haneleri ve Şirketleri Yüksek Fiyatlardan Koruyacak

Fransa Maliye Bakanı ise haneleri enerjideki yüksek fiyatların sonuçlarına karşı koruyacaklarını kaydetti. Aynı şeyi yüksek gaz ve elektrik fiyatlarından etkilenen özel şirketler için de yapılacağını söyledi.

Almanya’nın ve Fransa’nın birlik mesajından önce her iki ülkede Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan enerji fiyatlarıyla ilgili aldığı önlemleri duyurmuştu. Fransa Bakanı Le Maire, ilk önlem olarak hane halkının ve şirketlerin enerji tüketiminin azaltılması gerekeceğini, ardından farklı ülkelerden sıvı doğal gaz (LNG) sevkiyatı için yeni altyapı çalışmalarına başlanacağını ifade etmişti.

Almanya Başbakanı geçtiğimiz aylarda enerji krizine yönelik önemli açıklamalarda bulunmuştu. Çözüm yolu olarak yeni enerji kaynakları aradığını söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu