Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Maliye Bakanı: Rusya’dan Gelen Gaz Tamamen Kesilebilir

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Rus gaz arzını tamamen kesmenin olası senaryolar arasında başta geldiğini söyledi. Detaylar haberde;
Fransa Maliye Bakanı: Rusya’dan Gelen Gaz Tamamen Kesilebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından patlak veren gaz krizinde Fransa yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Pazar günü yaptığı açıklamada, Fransız hükümetinin ileriye dönük planlamasında en olası senaryonun Rus gaz arzını tamamen kesmek olduğunu söyledi.

Le Maire, Güney Fransa’da düzenlenen bir iş ve ekonomi konferansının oturum aralarında yaptığı konuşmada “Rus gaz arzının tamamen kesilmesinin gerçek bir olasılık olduğunu düşünüyorum ve bu senaryoya hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

Konferansın başlarında Rusya’da böyle bir gaz kesintisini “en olası senaryo” olarak nitelendiren isim, “Bu senaryoyu görmezden gelmek tamamen sorumsuzluk olur” ifadesini kullandı.

Gaz Sıkıntısının Çözümüne Dair Planları Açıkladı

Le Maire, ülkesinin geleceğe yönelik planlamaları hakkında da kısa bilgiler verdi.

GCM Yatırım Banner

Le Maire ilk önlem olarak hane halkının ve şirketlerin enerji tüketiminin azaltılması gerekeceğini, ardından farklı ülkelerden sıvı doğal gaz (LNG) sevkiyatı için yeni altyapı çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Fransız hükümetinin arz kesintisi durumunda öncelikli koruma alması gereken şirketleri belirlemek için çalıştığını da söyleyen Le Maire, önemli bir inşaat malzemesi üreticisi olan Saint-Gobain’i acil durumlarda dahi gaz tedariğinden mahrum kalmaması gereken şirketlere örnek olarak gösterdi.

Yeni Tasarı Paketi Hazır

Toplam gaz ithalatının yüzde 17’sini Rusya’dan temin eden Fransa, komşu ülkelere kıyasla Rus gazına daha az bağımlı durumda. Ancak hükümet her ihtimali göze alarak acil önlem planlarını hazırlamaya devam ediyor.

Fransız hükümeti, geniş bir yasa teklifinin parçası olarak kendisine gazla çalışan elektrik santrallerine el koyma yetkisi vermek de dahil olmak üzere, gaz arzındaki olası kesintileri yönetmek için bir dizi önlem paketi hazırladı.

Tasarı önümüzdeki hafta Fransa Ulusal Meclisi’nde tartışmaya açılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.