Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya İmalat PMI Ocak’ta 5 Ayın Yükseğine Çıktı

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde imalat sektörünün performansına ilişkin rapor yayımlandı. Nihai PMI verisinin detayları aşağıda;
Almanya İmalat PMI Ocak’ta 5 Ayın Yükseğine Çıktı
Son Güncelleme: 

IHS Markit, nihai Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı. Rapora göre Almanya İmalat PMI Ocak’ta 59,8 oldu. Gösterge IHS Markit/BME Almanya İmalat PMI, Kasım ve Aralık aylarında art arda 57,4’lük okumaların ardından yükseldi.

Ön tahmin 2022 yılının Ocak ayında 60,5’e yükselerek fabrika faaliyetlerinde 5 aydaki en güçlü büyümeye işaret etmişti.

Almanya İmalat Sektörü 2022’nin Başında Büyüme İvmesini Yeniden Kazandı

IHS Markit Almanya PMI
Kaynak: Markit Economics

Aralık’ta 57,4 olan Almanya İmalat PMI, Ocak’ta 59,8’e yükseldi. Bu üretim ve yeni siparişlerdeki artışlarla desteklendi. Beklentiler arttıkça iş yaratma hızı da arttı. Maliyet enflasyonu, arz sıkışıklığının daha da hafifletilmesiyle dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi.

En son PMI anket verileri, Alman imalat sektörü için 2022’ye cesaret verici bir başlangıç gösterdi. Tedarik zincirleri gergin kalmaya devam etse de bu cephedeki baskılar daha da hafifledi ve bu da maliyet enflasyonunun dokuz ayın en düşük seviyesine kadar yumuşamasına katkıda bulundu.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Phil Smith son anket sonuçlarına ilişkin açıklamasında; “Ocak ayında, tedarik zinciri baskılarının daha da hafifletilmesi ve mal üreticilerinin maliyet enflasyonunun dokuz ayın en düşük seviyesine inmesi dahil olmak üzere birçok cephede cesaret verici gelişmeler oldu” dedi.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu