Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Enerji Şirketlerinin Yükünü Tüketicilere Bindirecek

Alman hükümeti, enerji tedarikçilerinin maliyet yükünü hafifletmek için tüm tüketici gruplarını kapsayan bir vergi düzenlemesi üzerinde çalışıyor. Detaylar haberde;
Almanya Enerji Şirketlerinin Yükünü Tüketicilere Bindirecek
HABER GİRİŞ

Alman hükümeti, hızla artan ithalat fiyatlarıyla boğuşan enerji tedarikçilerine yardımcı olmak için enerjiden yararlanan tüm tüketicilere vergi koymayı hedefliyor.

Parlamentonun planı onaylaması halinde hükümet, tedarikçilerin kendilerinin fiyat artışlarını müşterilerine iletmesine olanak tanıyan genel bir fiyat ayarlama maddesini hayata geçirecek.

Yeni vergi değerlendirme sisteminin, yenilenebilir enerjiyi desteklemek için kullanılan elektrik faturalarındaki EEG ek ücreti modeline dayalı olacağı belirtiliyor.

Vergi teklifi, gaz ithalatında “önemli bir aksama” olması durumunda federal hükümetin genel fiyat ayarlama maddesini tetiklemesine izin verecek.

Sektör kaynaklarına ve hükümete göre, ilgili düzenlemenin 8 Temmuz’da meclisten geçerek yasalaşması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Tartışma Yarattı

Bazı uzmanlar, fiyat ayarlama maddesini haksız ve yasal olarak tartışılabilir olarak görüyor.

Enerji avukatı Peter Rosin, konuyla ilgili verdiği demeçte, maddenin birçok yoruma açık olduğunu ve tüketicilere sabit fiyatlar vaat eden sözleşmelerin iptal edilip edilemeyeceğinin şüpheli olduğunu söyledi.

Almanya, Rusya’dan gelen Kuzey Akım 1 boru hattında 10 günlük planlı bakımın akışı tamamen durduracağı 11 Temmuz tarihinden önce bir acil durum mekanizmasını devreye sokmak için çabalıyor.

Uzmanlar, söz konusu kesintinin uzayabileceği ve gaz kıtlığını artırıp fiyatları daha da yukarı çekebileceği konusunda uyarıyor. Rusya’da azalan gaz arzı, Avrupa’daki kamu kuruluşlarını yüksek fiyatlardan gaz satın almaya zorluyor.

Endüstri Temsilcileri Kararı Destekliyor

Sektör uzmanları, artan fiyatlardan kaynaklanan ek maliyetleri karşılamak için gaz ithalatçılarının haftada yaklaşık 1.04 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu tahmin ediyor. Bu miktarın, önerilen verginin finanse edebileceği bir miktar olduğu belirtiliyor.

Alman gaz endüstrisi grubu Zukunft Gas, ek maliyetlerin tüm tüketiciler tarafından ortaklaşa karşılanması gerektiğini söyleyerek teklifi memnuniyetle karşıladı. Zukunft Gas Genel Müdürü Timm Kehler konuya dair yorumunda “Gaz ticaretinde acilen ele alınması gereken bir mali krizle karşı karşıyayız. Fiyat ayarlamalarına ilişkin düzenlemeler olmadan iflaslar tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.