Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Bütçesi Yılın İlk Yarısı Büyük Açık Verdi

Almanya'da federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan bütçe açığı, yılın ilk yarısında iki kata yakın artış kaydetti.
Almanya Bütçesi Yılın İlk Yarısı Büyük Açık Verdi
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından (Destatis), Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin bütçe verileri açıklandı. Destatis’in açıkladığı verilere göre, yılın ilk yarısında ülkenin kamu bütçesindeki açık, geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttı.

Ülkede federal devlet, eyaletler ve belediyeleri kapsayan bütçe açığı, yılın ilk yarısında yüksek faizlerin etkisiyle 76,1 milyar euro olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk yarısında bütçe açığı 32,9 milyar euro olmuştu.

2023’ün ilk yarısında kamu gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 889,7 milyar euro, giderleri ise yüzde 11 artışla 965,8 milyar euro olarak kaydedildi. En fazla bütçe açığı 64,2 milyar euro ile federal devletin olurken, kamu gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturan vergi gelirleri 744,2 milyar eurodan 757,3 milyar euroya yükseldi.

Destatis’ten yapılan açıklamada, kredi ve borç faiz oranlarında son dönemde yaşanan keskin artışın özellikle federal düzeyde olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, “Kredi ve kredi faiz oranlarındaki son keskin artış özellikle federal hükümetin bütçesinde kendini gösterdi. Federal hükümetin faiz giderleri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 411,5 ile 5 kattan fazla artarak 29,3 milyar euroya ulaştı.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Almanya’da federal devlet, eyaletler, yerel yönetim ve sosyal güvenlik fonunu kapsayan kamu bütçesi açığı geçen yıl 101,3 milyar euro olmuştu. Bütçe açığı GSYH’nin yüzde 2,6’sına gerilemişti. Bu oran 2021’de yüzde 3,7 olarak kaydedilmişti.

Artan bütçe açığı, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sıkı faiz politikasının ardından kendisini gösteriyor. ECB son toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı ile oranları 4,25’ten 4,50 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.