Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Başbakanı Scholz’dan Erdoğan’a İsveç Çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasına yönelik çağrıda bulunanlar kervanına katıldı. Detaylar haberde...
Almanya Başbakanı Scholz’dan Erdoğan’a İsveç Çağrısı
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylarken İsveç’in üyeliğini onaylamamıştı. Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için ABD ve İsveç’ten açıklamalar gelirken, bugün Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan konuya yönelik çağrı geldi.

Başkan Scholz, Erdoğan’ı İsveç’in NATO’ya katılım hedefine yönelik itirazlarından vazgeçmesi için çağrıda bulundu.

İsveç’in NATO müttefiki olarak masaya oturması gerektiğini söyledi.

Scholz, “Geçen yıl Madrid’de hep birlikte karar verdiğimiz gibi, yeniden seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da bunun önünü açmaya çağırıyorum.” dedi.

Bu açıklamaların yanında Scholz, Almanya’nın gelecek yıldan itibaren NATO’nun yüzde 2’lik harcama hedefini karşılayacağını aktardı.

Almanya Başbakanı Scholz, “Gelecek yıl başlayarak, GSYİH’mızın yüzde 2’sini on yılların ardından ilk kez savunmaya harcayarak Bundeswehr’in nihayet ihtiyaç duyduğu ekipmanı almasını sağlayacağız.” dedi.

Bu gelişmelerin öncesinde Mayıs’ta  İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Erdoğan’a 2 ay sonra NATO düğümü çözülsün diyerek çağrıda bulunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu