Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Başbakanı Erdoğan’a Seslendi: 2 Ay Sonra NATO Düğümü Çözülsün

Finlandiya’nın üyeliğine onay veren ancak İsveç’in başvurusunu sürüncemede bırakan Türkiye’ye çağrılar sürüyor. Detaylar haberde…
İsveç Başbakanı Erdoğan’a Seslendi: 2 Ay Sonra NATO Düğümü Çözülsün
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçim galibiyetinden dolayı tebrik telefonu açtığında İsveç’in NATO üyeliğini gündeme getiren ABD Başkanı Joe Biden’dan sonra İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, konuyu gündemde tutma yoluna gitti. İngiltere merkezli Financial Times gazetesine, ülkesinin NATO üyeliği meselesine ilişkin yazı kaleme alan Kristersson, Erdoğan’a çağrılarını yineledi.

“Batı, İsveç’i NATO’ya kabul etmesi için Türkiye üzerindeki baskıyı artırıyor” manşetiyle paylaşılan yazıda, “NATO üyelik başvurusu sürecinin bir parçası olarak terörle mücadelede adım attık” başlığı kullanan Kristersson, ülkesinde yürürlüğe girecek olan terörle mücadelede yasasını anlattı.

NATO’ya üyelik başvurusunda Türkiye’nin ‘terör’ şartının giderilmesi için İsveç’in gerekli hassasiyeti gösterdiğini savunarak, iki ay sonraki NATO Zirvesi’ne atıf yaptı.

İsveç Başbakanı, “Vilnius’taki NATO Zirvesi’ne beş haftadan biraz fazla bir süre kala, İsveç’in NATO üyeliği başvurusunu ciddi olarak değerlendirmenin zamanı geldi. Örgütün geçen yılki toplantısından bu yana, 29 müttefik İsveç’in başvurusunu onayladı. Türkiye ve Macaristan kaldı” diye ifadede bulundu.

Yasanın içeriğini paylaşan Kristersson, yeni terör yasanın sadece Türkiye ile değil, NATO ve Avrupa Birliği (AB) tarafı ile de iş birliği zemini hazırlayacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.