Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Güler İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine İlişkin Konuştu

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO’daki Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.
Bakan Güler İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliğine İlişkin Konuştu
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katıldı ve toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Güler, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Güler konuyla ilgili, “İkili görüşmelerimizde, NATO’nun ‘Açık Kapı Politikası’nı desteklediğimizi ve İsveç’in de Üçlü Muhtıra’da kayıtlı taahhütlerini somut şekilde yerine getirmesi halinde Finlandiya gibi NATO üyesi olabileceğini müttefiklerimize beyan ettik.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki hassasiyetlerini her ortamda olduğu gibi burada da dile getirdiklerini ifade eden Güler, hem oturumlarda hem de ikili görüşmelerde, terörizmin tüm biçim ve tezahürleri ile ayrım gözetmeksizin mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdiklerini ifade etti.

‘İhracat Kısıtlamaları Kabul Edilebilir Değil’

Bakan Güler, Türkiye’nin NATO’ya en fazla katkı sunan ülkelerden olduğuna vurgu yaparak, Müttefikler tarafından ihracat kısıtlamalarının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Güler konuyla ilgili, “Bu kısıtlamalar sadece ülkemizin güvenliğini değil, aynı zamanda NATO’nun Müttefikler için belirlediği yetenek hedeflerinin karşılanmasını; dolayısıyla NATO’nun güvenliğini de olumsuz etkilemektedir.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında, yaklaşık 32 milyon ton Ukrayna tahılının bine yakın gemi ile dünya pazarlarına ulaştığını aktaran Bakan Güler, tahıl sevkiyatının hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde devam etmesinin önemine dikkat çekti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.