Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Başbakanı: Bucha’daki Ölümler Savaş Suçudur

Almanya Başbakanı, Bucha'daki sivil ölümlerinin savaş suçu olduğunu söyleyerek buna göz yumulmayacağının üzerini çizdi. Detaylar altta;
Almanya Başbakanı: Bucha’daki Ölümler Savaş Suçudur
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş suçlarından yargılanması gerektiğine ilişkin söylemler gündemde. ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi Almanya Şansölyesi de bugün yaptığı açıklamayla savaş suçu çağrılarında bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bugün yaptığı açıklamada Ukrayna Bucha kasabasındaki sivil ölümlerinin faillerinin savaş suçlarından suçlu olduklarını ve hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

Scholz, Kiev’in kuzeybatısındaki kasabada sivillerin ölümüne atıfla; “Bu, unutamayacağımız bir şey” dedi.

Yaşananların suç olduğunu göz ardı edemeyeceklerini belirterek; “bunlar kabul etmeyeceğimiz savaş suçlarıdır, bunu yapanlardan hesap sorulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Scholz, Almanya’nın Ukrayna’ya Avrupa devletlerinin egemenliğini korumaya kararlı olduğu mesajını göndermek için savunma silahları sağlamaya devam edeceğini söyledi.

Avrupa sınırlarına dokunulmaması gerektiğinin üzerini çizdi.

GCM Yatırım Banner

Rus birliklerinin geçen hafta Bucha’dan çekilmesinden bu yana, Ukraynalı yetkililer yüzlerce sivilin ölü bulunduğunu söylüyor.

Bucha’nın belediye başkan yardımcısı, 360’tan fazla sivilin öldürüldüğünü ve yaklaşık 260-280’in diğer sakinler tarafından bir toplu mezara gömüldüğünü söyledi.

Kremlin ise iddiaları ısrarla reddediyor. Rs kuvvetlerinin şehri işgal ederken Bucha’da sivilleri infaz ettiği iddialarını Rus ordusunu karalamayı amaçlayan “canavarca bir sahtekarlık” olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.