Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman VNG, Devletten Enerji Krizine Karşı Yardım İsteyecek

Almanya’nın doğal gaz ihracatçısı VNG, enerji endişelerinin ortasında, devletten yardım istemeye hazırlanıyor. Ayrıntılar geliyor…
Alman VNG, Devletten Enerji Krizine Karşı Yardım İsteyecek
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının ortasında dünya genelinde enerji krizine dair endişeler artıyor. Bu endişeyi en çok yaşayan ülkelerin başında ise Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya geliyor. Ülkenin doğal gaz ihracatçısı VNG, artan endişe sonrası yeni planlarını devreye koyuyor.

Almanya’nın Rus gazının en büyük ithalatçılarından biri olan VNG, hükümetten ayakta kalmak için yardım isteyecek. Bu talebin başlıca nedeni ise Rus gaz arzındaki düşüş oluyor. VNG, “Rus saldırganlık savaşının başlangıcına kadar, Almanya’daki gaz arzının güvenliğine katkıda bulunan sağlıklı bir şirket grubuydu.” açıklamasını yaptı.

VNG’ye Savaş Darbesi

Rusya’daki savaşın, enerji piyasaları üzerindeki etkilerinin, VNG’yi giderek daha kritik bir finansal duruma soktuğu belirtildi.

Temmuz ayında toplam 19 milyar euro değerinde hükümet kurtarma paketini kabul eden Uniper gibi VNG de Rus gaz arzındaki büyük bir düşüşten etkilendi. Bu durum sonrası şirket gazı çok yüksek fiyatlarla almaya zorlandı.

VNG’nin toplam hacmi 100 terawatt saat (TWh) olan iki uzun vadeli Rus gaz sözleşmesi bulunuyor. Bunlardan birisi Gazprom’un çoğunluk hissesine sahip olduğu Kuzey Akım 1 boru hattı oldu.

GCM Yatırım Banner

Gazprom geçtiğimiz günlerde Kuzey Akım 1 boru hattından gerçekleşen sevkiyatı durdurduğunu açıklamıştı. VNG’nin çoğunluk hissesine sahip olan, Almanya’nın kamu kuruluşu EnBW, geçen ay bu iki sözleşmeden kaynaklanan toplam potansiyel hasarın tek haneli milyar euro aralığında olduğunu bildirmişti.

Bugün yapılan yardım talebiyle ilgili açıklamada, “Önlemler, doğal gazın ikame tedarikinden kaynaklanan önemli kayıpları emmeye ve ticari faaliyetlerin devam etmesini sağlamaya yöneliktir.” ifadelerine yer verildi.

VNG’nin hissedarları ile hükümet arasında, şirketin istikrara kavuşması için görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya ağır ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

Buna yanıt olarak Rusya, kendisine büyük oranda bağımlısı olan Avrupa’ya gaz arzını durduruyor. Moskova, dost olmayan ve ruble ile ödeme yapmayı reddeden ülkelere bu silahını kullanmaktan çekinmiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde Batılı ülkelerin yaptırımlarının dünya için tehlikeli olduğunu söylemişti. Bu ülkelerin kendi modasını dayatma girişimi içerisinde olduğunu sözlerine eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.