Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Sanayisi Ekonomiyi Resesyondan Kurtaramayacak!

Almanya sanayi üretim verilerini bugün açıkladı. Mayıs ayında görülen yavaşlama Alman ekonomisinin resesyon korkularını arttırdı.
Alman Sanayisi Ekonomiyi Resesyondan Kurtaramayacak!
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük sanayi ekonomisine sahip olan Almanya, Mayıs ayı sanayi üretim verilerinde keskin bir yavaşlama yaşadı. Nisan ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,3’lük yükselişin ardından Mayıs ayında sadece yüzde 0,2’lik artış kaydetti. Yıllık bazda ise yüzde 1,5 düştü.

ING, verilerin ardından yayımladığı notta Alman sanayisi ayakta kalsa da bunun durgunluğu durduramayacağı konusunda uyardı. Yüzde 0,2’lik artışa atıfla; “Mayıs ayında sanayi üretimindeki küçük bir artış, Alman ekonomisi için resesyon korkularımızı gidermek için çok az” ifadelerini kullandı.

Asıl Soru Resesyonun Ne Kadar Süreceği!

ING’nin notunda; “Ekonominin bu yıl daralıp daralmayacağı değil, daha ne kadar süreyle resesyon bölgesinde kalacağıdır.” söylemi dikkat çekti. Bu, daha önce ortaya atılan bütün resesyon söylemlerini doğruladı.

21 Haziran’da Alman Sanayi Federasyonu(BDI) yaptığı açıklamada büyüme tahminini düşürmekle kalmamış, seneye kadar kriz öncesi seviyelere dönüşün beklenmediğini aktarmıştı.

BDI’ın yaptığı açıklamanın ardından Alman hükümetine danışmanlık yapan Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) de büyüme tahminini aşağı yönlü revize etmişti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu uyarıların arasına bir yenisini ekleyen ING, Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte daralmaya gidebileceğini öngördü. Küresel talepte yaşanan daralma, tedarik zincirinde oluşan sıkıntılar ve yüksek enflasyonlu tüketimi gerekçe gösterdi.

Notta, makro verilerin ekonominin ikinci çeyrekte resesyon bölgesine düşmüş olma riskini artırdığı söylendi. Almanya’nın ticaret dengesinin 1991’den beri ilk kez aylık açık verdiğini hatırlattı.

Bugünkü artışa rağmen sanayi üretiminin büyümeyi sağlamayacağı aktaran kurum, Ukrayna’da devam eden savaş kaynaklı sorunların Alman ekonomisini teknik bir durgunluğa iteceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın