Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Ekonomisi için Büyüme Beklentileri Eksiyi Gördü

Kriz çanlarının çaldığı Almanya’da büyüme beklentileri eksiyi gördü. Detaylar haberde…
Alman Ekonomisi için Büyüme Beklentileri Eksiyi Gördü
HABER GİRİŞ

Alman ekonomisine dair paylaşılan raporlarda negatif seyir görülürken ülkedeki şirket iflaslarının çarpıcı derecede artışı sonrası büyüme beklentileri de aşağı çekildi.

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW Berlin), ifo Enstitüsü, Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW Kiel), Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) ve Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü (RWI) tarafından hazırlanan “Almanya için Ortak Ekonomik Tahmin” isimli raporda Alman ekonomisinde büyümenin eksiyi göreceği beklentisi paylaşıldı.

Raporda, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde gayri safi yurt içi hasıla (GSYiH) beklentisi bu yıl yüzde 0,3’ten yüzde -0,6’ya çekildi.

2023 beklentisinin yanı sıra 2024 için de büyüme beklentileri aşağı yönlü revize edildi. Almaya için gelecek yıl büyüme beklentisi yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e indi.


Enflasyon beklentilerinin de paylaşıldığı raporda, Almanya’da tüketici fiyatlarının bu yıl yüzde 6,0’dan yüzde 6,1’e çıkacağı, gelecek yıl için ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,6’ya yükseleceği tahmin edildi.

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) Başkan Yardımcısı Oliver Holtemöller, “Bu revizyonun en önemli nedeni sanayi ve özel tüketimin baharda beklediğimizden daha yavaş toparlanmasıdır” diye açıklama paylaştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.