Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Düzenleyici BaFin’den Banka ve Emlak Piyasası Uyarısı

Almanya’nın mali düzenleyicisi, bankacılık sektörü ve emlak piyasasında yaşanan zorlu sürece vurgu yaptı. Detaylar geliyor…
Alman Düzenleyici BaFin’den Banka ve Emlak Piyasası Uyarısı
HABER GİRİŞ

Almanya’nın mali düzenleyicisi, ülkenin bankacılık sisteminin mevcut oynaklığın ortasında bir stres testinden geçtiği konusunda uyardı. Kurum ayrıca ticari emlak sektörü için önemli bir zayıflık öngörüyor.

Bankacılık sektörü, Mart ayından bu yana Silicon Valley Bank’ın iflas etmesi ve güç durumdaki diğer birçok kredi kuruluşunun kurtarılmasıyla ilgi odağı haline geldi. Sektörün karşı karşıya olduğu baskılar, birçok merkez bankasının gösterge faiz oranlarını yükseltmesi ve belirli piyasa kaymalarına yol açması nedeniyle yoğunlaştı.

‘Almanya, Dünya ila Aynı Etkileri Görüyor’

Alman düzenleyici Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) Başkanı Mark Branson, Almanya’nın dünyadaki diğer birçok ülke gibi yüksek oranlardan aynı etkileri gördüğünü söyledi.

Alman bankacılık sisteminin biraz acı çektiğini, ancak sistemik bir tehlike olmadığını belirten Branson, finansal sistemin yüksek oranların etkilerini iyi bir şekilde emmeyi başardığını vurguladı. Branson, şu anda küresel bir bankacılık krizi yaşamadıklarını ancak gergin bir süreçten geçtiklerini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen süreç, bazı Avrupalı ​​borç verenlerin de risk altında olabileceği konusunda soruları gündeme getirdi. Deutsche Bank hisseleri, bilanço istikrarına ilişkin spekülasyonlar nedeniyle Mart ayı sonunda kayıplarını artırdı. Credit Suisse ise rakibi UBS tarafından kurtarılmak zorunda kaldı.

Şimdi Kayıt Olun

Faiz artırımlarına ilişkin görüşlerini paylaşan Branson, “Döngünün ne kadarının geride kaldığını bilmiyoruz. Faiz artışının piyasalardaki tüm etkilerini görmedik” diye konuştu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geçen hafta faiz oranlarını yükseltmek için kat edilmesi gereken daha çok zemin olduğunu söylemişti.

BaFin başkanı emlak sektörü ile ilgili “Gayrimenkullere baktığımızda, en çok odaklandığımız yer ticari gayrimenkul, sadece Almanya değil.” ifadelerini kullandı. Pazarın bu bölümünde bazı kredi riski sorunları olabileceğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.