Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Sanayi Üretimi Mart’ta Sert Düştü

Bugün açıklanan verilere göre Almanya’da sanayi üretimi Mart’ta beklenenden çok daha fazla düşüş gösterdi.
Almanya’da Sanayi Üretimi Mart’ta Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis) Mart ayı sanayi üretimi verilerini yayımladı. Yapılan açıklamaya göre sanayi üretimi mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış haliyle Mart 2023 döneminde bir önceki aya kıyasla yüzde 3,4 azaldı. Piyasanın beklentisi yüzde 1,3 civarında düşüş olmasaydı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde sanayi üretimi Ocak’ta yüzde 3,5, Şubat‘ta yüzde 2 oranında artış kaydetmişti. Sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,8 arttı.

Şubat verileri aylık bazda yüzde 2,1, yıllık yüzde 0,7 artış olarak revize edildi.

İmalat sektöründeki üretim kaybına en büyük etki otomotiv sektöründen geldi. Motorlu kara taşıtları aksam ve parçaları kategorisinde üretim bir önceki aya kıyasla yüzde 6,5 azaldı.

Enerji ve inşaat hariç sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 3,3 azaldı. Sermaye malı üretimi yüzde 4,4, ara malı üretimi yüzde 3,5, tüketim malı ise yüzde 0,1 oranında düşüş gösterdi.

İnşaat üretimi yüzde 4,6 oranında azalırken, enerji yoğun sektörlerde üretim ve aylık bazda yüzde 3,3 oranında zayıfladı.

Enerji yoğun olarak tanımlanan beş sektörün, brüt katma değerlerine göre özellikle yüksek bir enerji gereksinimine sahip olduğu ve verilerin 2005’ten itibaren ölçüldüğü belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu