Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Deutsche Bank 16 Yılın En Yüksek Kârını Açıkladı!

Dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan Deutsche Bank, artan küresel sıkılaşma ve enflasyon ortamında piyasa beklentilerini ezip geçti.
Alman Deutsche Bank 16 Yılın En Yüksek Kârını Açıkladı!
YAYINLANMA ZAMANI

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, üçüncü çeyrek için finansal sonuçlarını yayımladı. Piyasa tahminlerini rahatlıkla aşan bankacılık devi, söz konusu dönemde 1 milyar 115 milyon euro net kâr açıkladı.

Analistler, Refinitiv verilerine göre 827 milyon euro net kâr bekliyordu. Bankacılık devinin gelirleri ise yüzde 15 artarak 6,92 milyar euroya ulaştı. Yatırım bankacılığı gelirleri bir yıl öncesine göre yüzde 6 artarken sabit gelir ve para birimlerindeki gelirler yüzde 38’lik artış kaydetti.

Vergi öncesi kârı, önceki yılın çeyreğindeki 554 milyon euroya kıyasla neredeyse üç kat artarak 1,6 milyar euroya yükseldi.

Bu, 2006’dan sonra Deutsche Bank’ın en yüksek üçüncü çeyrek vergi öncesi kârı oldu. Bununla birlikte Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya ile ilişkilerini kesen banka, bu dönemde Rus kredi riskini daha da azalttığını söyledi.

Faiz dışı giderler yıllık yüzde 8 düşüşle 5 milyar euroya gerileyen şirket, 2022’nin ilk 9 ayında ana hedeflere doğru ilerlemeyle birlikte gelir ve kâr artışı bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Ocak-Eylül döneminde Deutsche Bank’ın geliri 20,9 milyar euro, vergi öncesi kârı yüzde 46 artışla 4,8 milyar euro oldu. Vergi sonrası kârında ise yüzde 68 artış 3,7 milyar euro olarak sonuçlandı.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, bilançoda yer alan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“2022’nin üçüncü çeyreğinde ve ilk dokuz ayında, her iki dönem için de on yıldan fazla bir süre içinde elde ettiğimiz en iyi kârı sağladık. Bu, dönüşüm çabalarımızın başarısının altını çiziyor. Deutsche Bank’ın kazanç gücünü önemli ölçüde iyileştirdik ve 2022 hedeflerimize ulaşma yolunda ilerliyoruz. Hissedarlarımıza getirileri artırırken, daha zorlu bir ortamda müşterilerimizin yanında olma gücüne sahibiz.”

Deutsche Bank Hisselerinde Durum Ne?

Deutsche Bank Hisseleri 1 Ayda Yüzde 18 Artış
Kaynak: MarketWatch

Küresel jeopolitik gerilimler, resesyon endişeleri ve ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma döngüleri ortasında Deutsche Bank hisseleri de bu yıl düştü.

Ancak 2022’nin tamamındaki yüzde 16’lık değer kaybına rağmen son aylardaki toparlanma çabalarıyla 3 ayda yüzde 13 civarında artıda duruyor.

Bankanın bugün açıkladığı güçlü çeyreklik bilanço da piyasalarda hoş karşılandı. Bir aylık getirisi yüzde 18’e çıkan hisseler, Çarşamba seansına pozitif bölgede başladı. Yazım sırasında yüzde 1,5’in üzerinde artıda fiyatlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın