Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Hong Kong Borsası ile Yurda Dönerken, Birçok Çinli Şirket Onu Takip Edebilir

Hong Kong Borsası'ndaki düzenlemelerin ardından Alibaba yurduna dönmeye hazırlanırken, daha birçok şirket bu yolda ilerleyebilir.
Alibaba Hong Kong Borsası ile Yurda Dönerken, Birçok Çinli Şirket Onu Takip Edebilir
HABER GİRİŞ

Yıllar boyunca birçok büyük Çinli şirket, Hong Kong veya Çin yerine ABD’de halka açılmayı tercih ettiler. Şimdi ise Pekin ve Washington arasındaki ticari anlaşmazlık, bu şirketlerin yeniden eve dönmelerine yol açabilir.

Alibaba 25 milyar dolarlık halka arz rekorunun ardından beş yıl geçti. Şimdi ise Hong Kong’da ikinci bir halka arzdan 20 milyar dolar elde etmeyi planlıyor. Ayrıca hissedarlar bu işlem öncesinde hisse bölünmesini de onayladılar. Analistler, ABD’de listelenen diğer Çinli firmaların da aynısını düşünebileceğini söyledi.

Haitong International Securities’in yatırım stratejistinin genel müdürü Kevin Leung, “Hong Kong’a geri dönmek isteyen şirketlerin daha fazla olabileceğini düşünüyorum, çünkü ABD’nin ne yapacağını gerçekten bilmiyoruz,” dedi.

ABD’nin Çin Teknolojisiyle İlgili Sorunları Var

ABD'nin Çin Teknolojisiyle İlgili Sorunları VarABD ve Çin arasındaki ticaret savaşında teknoloji sektörü, anlaşmazlığın ortasında kalmıştır. Washingon, Çinli telekomünikasyon devi Huawei’yi kara listeye eklemiş, Çin ise sektör için önemli nadir toprak mineralleri ile tehdit etmişti.

Leung, “Daha önce Huawei ve ZTE’den gördüklerimize göre; ABD’nin kesinlikle Çin ve teknoloji gelişimi ile ilgili sorunları var,” dedi.

GCM Yatırım Banner

Washington, ZTE’nin 2018 yılının Nisan ayında ABD’den mal almasını yasakladı. ZTE ise geçen yıl büyük operasyonlarını geçici olarak askıya almak zorunda kaldı.

Leung, “Özellikle Çinli şirketlere baktığımızda, temel olarak Çin’deki faaliyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturduklarını, daha fazla ikili listenin geldiğini görüyorum,” dedi.

Leung’a göre; büyük market kapitalizasyonuna sahip, istikrarlı kazancı olan ve herkes tarafından bilinen veya Çin’deki pazar liderleri olan bu firmalar, yurt içinde ikinci bir halka arzı düşünebilirler. Leung, bu yorumunda Nasdaq’ta listelenen JD.com, CTrip ve Baidu gibi şirketleri işaret etti.

Çinli Şirketlere İncelemeler Arttı

Çinli Şirketlere İncelemeler ArttıFinansal hizmetler şirketi D.A. Davidson’da araştırma direktörü olan Gil Luria, bu tür firmaların mümkün olan en iyi değerlendirmeyi almak istiyorlarsa Çin borsalarından birine yerleştirilmiş bir ayağa sahip olmaları gerektiğini söyledi.

“Batı’da sermaye artırma kabiliyeti konusundaki belirsizlik seviyesi artıyor,” diyen Luria, Çinli şirketlere yönelik incelemelerin arttığına dikkat çekti.

Geçen ay bir grup milletvekili, ABD’de listelenen Çinli firmaları düzenleyici gözetimine uymaya zorlayacak bir tasarıyı sundular. Luria, dünyanın en büyük iki ekonomisi bir ticaret anlaşmazlığında kilitli kalmaya devam ettiği için Çinli firmalara daha fazla kısıtlama getirilebileceğini söyledi.

Luria, “Çinli bir listeyle ilgili ne zaman bir dolandırıcılık olursa, harekete geçen Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’dur. Bu nedenle onlardan daha fazla inceleme yapılması bir ihtimaldir, ancak mevzuat almamız da oldukça mümkün. ABD’de halihazırda listelenen bir Çinli şirket veya ABD’de listelenmeyi düşünecek olursak, çok uzun ve sert bir süreç olduğunu düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Yurtta Listelenme Yatırımcılara Kolay Erişim Sunuyor

Yurtta Listelenme Yatırımcılara Kolay Erişim SunuyorBüyük Çin pazarlarındaki değişiklikler, şirketleri de eve daha yakın halka arz olmayı cazip hale getiriyor. Haitong International’dan Leung, “Çinli yatırımcılar sermaye ve piyasaların anlaşılması açısından daha fazla önem kazanıyor,” dedi.

Hong Kong’da veya Çin’de listeleme, bu yatırımcılara kolay erişim sağlar; çünkü zaman farklarıyla uğraşmak ve ABD’ye sermaye aktarmak zorunda kalmazlar.

Leung, bazı yatırımcıların kendisine Alibaba gibi hisse almak istediklerini söylediklerini belirterek, ama nasıl yapacaklarını bilmedikleri için yapmadıklarını söyledi. Şirketler yerli yatırımcıların kalitesi ile uluslararası olanlardan daha çok endişe duyduklarını, ancak bu açığı daraltmış durumda olduğunu belirtti.

Daha uygun politikalar, ayrıca bölgedeki listenin artık bir olasılık olduğu anlamına geliyor. Geçen yıl Hong Kong’un borsa operatörü kurallarını gevşeterek, kapılarını ikincil listelemelere ve borsada halka açılmak isteyen gelir öncesi şirketlere uygun hale getirdi. Firmalar, çift sınırlı hisse de verebilir hale geldiler.

Şanghay’ın yeni Nasdaq tarzı teknoloji borsası Star Market, bu hafta işlemlerine başladı ve kar öncesi firmaların halka açılmasını sağlıyor.

Ellerson Capital’in portföy yöneticisi Mary Manning, daha önce otomatik olarak karlı olmayan Çinli şirketler, Nasdaq’ta listeleme şartlarını yerine getirebilecekleri bir halka arz istediklerini söyledi.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası CEO’su Charles Li, bu ayın başlarında çok uzaklara seyahat eden herkes için eve gelmek için bir zaman olacağını söyledi. Yurt dışındaki Çinli firmaların Hong Kong’ta yeni teklifler çıkarmayı tercih edeceğinden oldukça emin olduklarını belirtmişti.

ABD Borsaları Listeleme Konusunda Açık Fikirli

ABD Borsaları Listeleme Konusunda Açık FikirliKingston Securities Araştırma Direktörü Dickie Wong, ABD’de artan inceleme konusundaki endişeleri ortadan kaldırdı. Amerika’nın listelerde açık fikirli olduğunu ve düzenlemelere uyan, yeni şeyler yapan firmaların hiç sorun yaşamaması gerektiğini belirtti.

Wong, Hong Kong ve Çin’deki düzenlemelerin iyileşmesine karşın piyasa koşullarının hiçbir şirket tarafından ikincil listeyi desteklemeyebileceğini belirtti.

Anheuser-Busch InBev’in Asya-Pasifik iş birimi olan Budweiser Brewing Company APAC’in çürüğe çıkartılan halka arzı ise buna bir örnek olarak gösterildi.

Başlangıçta 9,8 milyar dolara çıkarmaya ayarlanırken, 2019’un en büyük halka arzı olacaktı. Şirket, 19 Temmuz’da Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeyi planlamıştı. Ancak nihayet hüküm süren piyasa koşulları da dahil olmak üzere çeşitli faktörleri öne sürerek devam etmemeyi tercih etti.

Wong, “Bu kesinlikle Hong Kong Borsası ve halka arz piyasası için çok kötü bir şey. Hong Kong Borsası’nın kendisinin görünümünün olumsuz bir işareti,” olduğunu söyledi.

ABD piyasasının işlem hacmi açısından çok aktif olduğunu söyleyen Wong, Asya piyasalarından daha fazla likiditeye sahip olduğunu söyledi. Wong, Çinli firmaların ABD’de çok daha yüksek bir değerleme yapabileceğini de ifade etti.

Buna karşın Kong Kong ve Çin’de ikincil bir liste istiyorlarsa bu da hisse senetlerini daha yüksek bir fiyatla çıkarmaları gerekeceğinden, potansiyel yatırımcılar için daha az cazip hale getireceklerini söyledi.

Wong, zamanlamanın Alibaba için oldukça iyi olduğunu; çünkü yatırımcıların şirketi iyi tanıdıklarını belirtti. Wong, “Hong Kong’da listelendikten sonra daha da yüksek bir pazar sınırına sahip olabilirler, ancak piyasanın bu gibi mega ikincil halka arz teklifini çok fazla destekleyebileceğini sanmıyorum. Gerçekten öyle düşünmüyorum,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın