Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Hisseleri Gelir Kaybı Nedeniyle Yüzde 5’ten Fazla Düştü

E-ticaret devi Alibaba, Aralık çeyreğine ilişkin mali verilerini açıkladı. Bildirim sonrası hisselerde düşüş meydana geldi. Detaylar geliyor...
Alibaba Hisseleri Gelir Kaybı Nedeniyle Yüzde 5’ten Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen e-ticaret devi Alibaba hisseler, şirketin hisse geri alım programının boyutunu 25 milyar dolar artıracağını açıklamasına rağmen Aralık çeyreğinde piyasanın gelir beklentilerini karşılayamaması nedeniyle yüzde 5’e yakın düştü.

Şirket Mart 2027 sonuna kadar hisse geri satın alma programına 25 milyar dolarlık artışın eklendiğini ve plan kapsamındaki toplam miktarın 35,3 milyar dolara çıktığını bildirildi. Açıklamada, geri alımlardaki artışın, işlerin görünümüne ve nakit akışına duyulan güveni gösterdiği belirtildi.

BABA hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Alibaba 262,07 milyar yuan beklentilerine karşın 260,35 milyar Çin yuanı gelir sağladı. Bu 36,6 milyar dolara karşılık geliyor.

Şirketin Çin e-ticaret işinde ve bulut bilişim bölümündeki büyümenin yavaş kalması nedeniyle, gelir beklentilerin altında kaldı, geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 5 arttı. Son veriler önceki çeyreklere kıyasla yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Alibaba’nın net geliri Aralık çeyreğinde yıllık yüzde 69 düşüşle 14,4 milyar Çin yuanına geriledi. Şirket, bu durumun esas olarak piyasaya göre değerleme değişikliklerine atfedilebilir olduğunu, özsermaye yatırımlarına ve video yayın hizmeti Youku ve süpermarket zinciri Sun Art ile ilgili bozulmalar nedeniyle faaliyet gelirlerindeki azalmaya bağlı olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Alibaba, Çin’deki pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasına rağmen zorlu bir makroekonomik ortamla boğuşuyor . Ekonomik belirsizliklerin ortasında yerel alışveriş yapanlar Alibaba’nın rakibi Pinduoduo gibi indirim platformlarına akın etti.

Yakın zamanda atanan Alibaba CEO’su Eddie Wu, yaptığı açıklamada şirketin odak noktasının e-ticaret ve bulutta büyüme olduğunu söyledi. Alibaba’nın rakamlarında, AliExpress ve Lazada gibi platformları içeren ve yıllık yüzde 44 artışla 28,5 milyar yuan gelir elde eden uluslararası ticaret operasyonu öne çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.