Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akbank Net Karını 2021’e Göre Yüzde 396 Artırdı!

Net karını yüzde 396 oranında artıran Akbank’ın finansal raporu beklentilerden daha iyi geldi. Genel Müdür Binbaşgil açıklama yaptı. İşte detaylar;
Akbank Net Karını 2021’e Göre Yüzde 396 Artırdı!
YAYINLANMA ZAMANI

Türkiye’de sektörün önde gelen bankalarından olan Akbank’ın finansal raporu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yayımlandı. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, bankanın finansal verilerini değerlendirdi. Binbaşgil, 2022’nin küresel ekonomi için zor bir yıl olduğunu vurguladı.

Akbank için geçen yılın son çeyreğinde kar beklentisi 20,3 milyar TL seviyesindeydi. Banka beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek 21,8 milyar TL net dönem karı elde etti.

Yıllık kar Yüzde 396 Arttı

Banka geçen yılın tamamında 2021’e göre karını yüzde 396 yükselterek 60 milyar 26 milyon TL’ye çıkardı.

Şirketin özkaynak karlılığı yüzde 54,7 seviyesine, aktif karlılığı ise yüzde 6,2’ye yükseldi.

Bankanın kredi aktivitesi son çeyrekte yüzde 10 oranında artarken yıllık TL kredi büyümesi yüzde 77,8’e çıktı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl net 2,3 milyon yen müşteri kazanan Akbank’ın mevduatları toplam pasifler arasında yüzde 63’lük bir paya sahip oldu.

Binbaşgil, bankanın bu yıl 20 milyar 245 milyon TL vergi karşılığı ayırdığını, çok kuvvetli müşteri ve pazar payı kazanımına imza attıklarını belirtti.

Geçen yılda dünyayı etkileyen enflasyonist baskıların jeopolitik risklerle birlikte daha da arttığına dikkat çekti. Fakat sermaye ve altyapısı ile güçlü olan Türk bankacılık sektörünün küresel belirsizliklerin yüksek seyrettiği bu çalkantılı yılı sağlam ve başarılı geçirdiğini dile getirdi.

“Toplam Mevduatımız 722 Milyar TL”

Binbaşgil, toplam mevduatlarının 722 milyar TL olduğunu, aktiflerinin ise 1 trilyon 147 milyar TL’ye ulaştığını aktardı. Yüzde 23,2 seviyesinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranlarıyla sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmayı sürdürdüklerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın