Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar’dan Yunanistan’a Mesaj: Oldubittiye Meydan Vermeyiz!

Uzun süredir gerginliğin hakim olduğu Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair en son değerlendirme Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. İşte detaylar...
Akar’dan Yunanistan’a Mesaj: Oldubittiye Meydan Vermeyiz!
HABER GİRİŞ

Türkiye-Yunanistan arasındaki gerginlik sürmeye devam ederken hem Türk hem de Yunan yetkililerden açıklamalar geliyor. Konuya dair en son değerlendirme Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi.

Ateş Serbest Tatbikatında konuşan Hulusi Akar, Yunanistan ile Ege’de yaşanan gerilim ile ilgili açıklama yaptı. Karşılıklı görüşmeler ile sorunların çözülebileceğini belirtti.

“Oldubittiye Meydan Vermeyiz”

Bakan Hulusi Akar, Ege’nin dostluk denizi olduğunu tüm zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılmasından yana olduklarını belirtti. Sorumlu ve sağduyulu bir politika izlediklerini ifade etti. Akar, “Türkiye kimse için tehdit değil güvenli bir müttefik, oldubittiye meydan vermeyiz” dedi.

Rum kesiminin adayı silahlandırmasının gerginliği arttırdığını vurguladı. Garantör olarak hak ve sorumlulukları yerine getirdiklerini kaydetti. Egemenliği, eşitliği ve Türk varlığının kabulünün lazım olduğunu söyledi.

“Gayretimiz Barış ve İstikrarın Sağlanması”

Bir devletin nasıl davranması gerekiyorsa o şekilde davrandıklarını söyleyen Akar, gayretlerinin nihai amacının barış ve istikrarın sağlanması olarak söyledi. NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile görüştüklerini bildirdi. Görüşmede açık bir şekilde konuştuklarını bildirdi. İyi komşuluk ilişkileriyle sorunlara çözüm bulunabileceğini söylediklerini belirtti. Üçüncü tarafları karıştırmadan problemlerin çözülebileceğine inandıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Akar, geçtiğimiz günlerde NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde gerilimin yüksek olduğu bir dönem olduğunu ifade etti.

Son olarak ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’den,  Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilime yönelik değerlendirme geldi. Türkiye ve Yunanistan’ın NATO müttefikleri olduğunu dengeyi gözettiklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.