Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Yunanistan ve Türkiye Açıklaması: Ege’de Taraf Tutmuyoruz

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege’deki gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.
ABD’den Yunanistan ve Türkiye Açıklaması: Ege’de Taraf Tutmuyoruz
HABER GİRİŞ

Ege Deniz’inde Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde yaşanan gerilime ilişkin, ABD’den açıklama geldi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake, Washington’ın Ege’deki duruşunda herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Yunanistan ile savunma alanındaki iş birliklerine atıfta bulunan Flake, bunun NATO’nun doğu kanadını güçlendirmeye yönelik bir adım olduğunu ifade etti. ABD’li büyükelçi, Türkiye ile Yunanistan’ın NATO müttefikleri olduğunu ve iş birliği kapsamında ortaklardan biri lehine taraf tutmadıklarını ve dengeyi gözettiklerini söyledi.

‘Ortak Amaç Ukrayna’daki Savaşın Durması’

Ortak çabalarının Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sonlandırması olduğunu belirten Flake, Türkiye’nin gıda güvenliğini ileri bir noktaya taşıdığını ve Ukrayna ile Rusya arasında diyaloğu geliştirerek değerli bir destek sağladığını aktardı.

Yunanistan ile savunma alanındaki iş birliklerinin, Ukrayna’yı ve bölgedeki diğer NATO müttefiklerini destekleyerek, doğu kanadını güçlendirmek olduğunu belirtti.

Flake açıklamasının devamında, “NATO Müttefiklerimiz Türkiye ve Yunanistan ile paylaştığımız başlıca hedef, bölgenin tamamında barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Büyükelçinin açıklamaları Ege’de görev uçuşu yapan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait insansız hava araçlarıyla, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüsündeki Adalar (GASA) Midilli ve Sisam’a, ABD tarafından verilmiş zırhlı askeri araçları sevkiyatının görüntülenmesinin ardından geldi.

Flake geçmiş tarihli açıklamalarında ABD ile Türkiye’nin savunma sanayi ticaretinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.