Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Akar: Yunanistan ile Sorunlar Barışçıl Bir Yolla Çözülmeli

Bakan Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda gündeme dair değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
Bakan Akar: Yunanistan ile Sorunlar Barışçıl Bir Yolla Çözülmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan gündeme dair konulara değinirken Yunanistan’a yönelik ifadeleri dikkat çekti.

Bakan Akar, toplantıda Türkiye olarak yaptıklarını ve hangi noktada olduklarını paylaştıklarını belirtti. Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde gerilimin yüksek olduğu bir dönemde Yunanistan Savunma Bakanı ile görüştüklerini söyledi.

“Sorunlar Üçüncü Tarafların Müdahalesine Gerek Kalmadan Halledilmeli”

Akar, iki ülke arasındaki sorunları hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, barışçıl yol ve yöntemlerle çözmek istediklerini belirtti. Problemleri kendilerinin çözmesi gerektiğini ifade etti. Soruların üçüncü tarafların müdahalesine gerek kalmadan halledilmesinin iki ülkenin olumlu bir gündeme odaklanmasının gerektiğinin altını çizdi. Barış için daima bir adım önde olacaklarını ekledi.

Bakan geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a karşı sert ifadelerde bulundu. Yunanistan’ın Türkiye aleyhinde konuşarak yalana başvurduğunu hiçbir şekilde ne arazide, ne masada bir milimetre geri adım atmayacaklarını vurguladı. Bununla ilgili gereken ne varsa yapıldığını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşına değinen Bakan Akar, Türkiye’deki çalışmaların bir an önce ateşkesin sağlanması yönün de olduğunu ifade etti. Orada kötüleşen insani bir durum olduğunu ve bu duruma bir önce son verilmesi için girişimlerin devam ettiğini bildirdi. Türkiye’nin NATO’nun 70 yıllık üyesi ve aynı zamanda ikinci büyük ordusu olduğunu vurguladı. Dünya ve bölge barışı için ne varsa yapıldığını aktardı.

“Türkiye’nin Hassasiyetine Saygı Gösterilmeli”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine dair son gelişmeler hakkında bilgi veren Hulusi Akar, NATO’nun açık kapı politikası ile ilgili bir sıkıntılarının olmadığını belirtti. Türkiye’nin hassasiyetine saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Bakan “Birden fazla terör örgütü ile mücadele eden tek ülke Türkiye. Bunun görülmesi, bu konuda yaptıklarımızın farkındalığının artırılması gerektiğini muhataplarımıza belirttik.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu