Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar’dan Sert Çıkış: Bir Milimetre Geri Adım Atılmayacak!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'nın başarılarıyla ilgili açıklama yaparak Yunanistan ile ilgili sert sözler söyledi. İşte detaylar...
Akar’dan Sert Çıkış: Bir Milimetre Geri Adım Atılmayacak!
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Akar, küresel ve bölgesel belirsizliklerin olduğu bir dönemde artan risklerin ve tehditlerin olduğunu belirtti. Devletin beka ve refah olmak üzere iki ana görevi olduğunu vurguladı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) 85 milyon vatandaşının bekası, savunma ve güvenliği için fedakarca görevlerini yerine getirdiğini söyledi.

TSK’nın Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı faaliyetlerini yürüttüğünü belirtti.

Bakan, geçtiğimiz günlerde TSK’nın başarılarıyla ilgili değerlendirme yaparak Mehmetçiğin kendine verilen her görevde büyük başarı sağladığını söyledi. Basında TSK’ya dil uzatanların olduğunu ve bu kişilerin boş boş konuştuğunu ifade etti.

“Bir Milimetre Geri Adım Atılmayacak”

Milli Savunma Bakanı, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gelişmelere değindi. Yunanistan’ın Türkiye aleyhinde konuşarak yalana başvurduğunu kaydetti. Hiçbir şekilde ne arazide, ne masada bir milimetre geri adım atmayacaklarını vurguladı. Bununla ilgili gereken ne varsa yapıldığını söyledi. Deniz ve Hava Kuvvetlerine bu konuda açık şekilde talimat verildiğini aktardı.

Şimdi Kayıt Olun

Asla taviz verilmeyeceğini ‘ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ ile gereği ne ise yapılacağını söyledi. Yunanistan’ın gerçek dışı konuşmalar, provokasyonlarla “kötü komşuluğun” tipik örneği olduğunu bildirdi.

Akar, uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde Ege’nin zenginliklerinin adil şekilde paylaşılmasını istediklerini belirtti. Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adaları (GASA) uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını ekledi.

“Yunanistan Orantısız Şekilde Desteklenirse Sonucu Ağır Olur”

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğunu kendilerini mağdur duruma sokmaya çalıştıklarını söyledi.
Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunlara karışan üçüncü taraflarla ilgili açıklama yaptı. Üçüncü tarafların Yunanistan’ın yaptıklarını görmezde geldiklerini ve taraf tutuklarını açıkladı. Objektiflikten vazgeçilmemesi gerektiğini ifade etti. Yunanistan’ın aleni şekilde orantısız desteklenmesinin sonucunun ağır olacağını aktardı.

Hulusi Akar, en son Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’un “Denize atlayıp karşıya yüzerek gidip geleyim mi? Sadece 2 mil. Bakalım ne olacak?” ifadelerine sert cevap vermişti. Akar, “Aferin. Son zamanlardaki provokatif tavırlarına bakınca yüzmeyi unuttular zannetmiştik. Bu kafayla giderlerse yüzme bilmek işlerine çok yarayacak gibi.” diyerek cevap vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.